Home » GENÇLİK » Yine kovuldular!

Yine kovuldular!

Mersin Üniversitesi’nde bu “Kariyer Günleri” başlığıyla bir dizi panel ve etkinlik yapılmaya çalışıldı.

İlk olarak MÜSİAD’ın düzenlediği etkinliği Mersin Üniversitesi öğrencileri bu etkinliğin gerçekleşmemesi için yaptığı eyleme polis saldırısı sonucunda gözaltılar gerçekleşmişti.

Bugün ise (19 Mart) Uğur Oral Kültür Merkezi’nde İş-Kur’un düzenlediği “kariyer günü” etkinliği yine üniversite öğrencileri tarafından salon içinde sermayenin sözcülüğünü yapan İş-Kur temsilcilerine sordukları sorular onları kaçırmaya, etkinliği iptal ettirmeye yetti.

Etkinlik öncesi öğrencilerle görüşmek isteyen rektör yardımcısı MÜSİAD’ ın pazartesi günü yaptığı konferansta yaşananlardan ders alarak öğrencilerle ön bir görüşme yaptı. Öğrenciler polisin ve araçlarının üniversite dışına çıkarılması talebi kabul edilerek, polis üniversiteden kovuldu.

Mersin’ de Liman Faaliyetleri konu başlığı ile söz alan Ulaştırma ve Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Mersin Liman Başkanı Zafer Gül’e yöneltilen sorular; Soma, Ermenek ve Torunlar’ da iş cinayetlerinde ölenler özel sektörde çalışıyordu, öğrencileri neden özel şirketlere yönlendiriyorsunuz? 400 ton GDO’lu mısır ve 1.044 ton kaçak et limana sokuldu. İnsanlar kaçakçılık yapıyor diye Roboski’ de öldürüldüler. Peki bu gemileri ne yapacaksınız? Bir başka arkadaş ise “limanda çalışma koşullarını anlatın, 12 saat insanları nasıl çalıştırığınızı onların artı-değerine nasıl el koyduğunuzu anlatır mısın salonda ki arkadaşlara?” bu sorulara cevap veremeyen Zafer Gül öğrencilerin sloganlarıyla ve alkışlarıyla kürsüden inmek zorunda kaldı.

Birkaç konuşmacıya yöneltilen sorular yine sermayenin ve devletin iki yüzlü ve teşhirine yönelik olunca konuşmacılar kürsünden kaçar gibi indiler en son ise etkinliğe devam edemeyip, etkinliği iptal etmek zorunda kaldılar.

Öğrenciler ‘sermaye defol üniversiteler bizimdir, işçilerin birliği sermayeyi yenecek, işçi sınıfı savaşacak sosyalizm kazancak ‘ sloganları atarak dışarı çıktılar. Kültür merkezi önünde ise halay çekerek eylem sonlandırıldı.

Mersin Sınıfsız

DSCF0802

DSCF0786
DSCF0807

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*