Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Yayınevi ve basın emekçileri: Unutturmayacağız!
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yayınevi ve basın emekçileri: Unutturmayacağız!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yayınevi ve basın emekçileri 10 Ekim Ankara katliamında hayatını kaybedenleri anmak için saat 11:30’da Yayınevi Emekçileri Kolektifi, Çevirmenler Meslek Birliği, DİSK Basın İş ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın çağrısıyla TGS’nin İstanbul Cağaloğlu’ndaki binası önünde bir araya geldi. Basın açıklamasından önce hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganlarının atıldığı eylemde ortak bir basın açıklaması okundu.

“DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Ankara’da 10 Ekim günü gerçekleştirilmek istenen Barış Mitingi kana bulandı. Saldırı barışa, emeğe, insanlığa karşı yapıldı. Katliam sonucu en az 128 kardeşimizi kaybettik, yüzlerce kardeşimiz ise yaralandı. Ölen ve yaralananlar arasında yayınevi ve basın emekçileri de vardı.

Saldırının ardından Türkiye’de 3 günlük ulusal yas ilan edildi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 12 ve 13 Ekim tarihlerinde grevde olacaklarını açıkladı.

Siyasal iktidarın sahipleri ve güdümündeki kurum ve kuruluşlar ise art arda iğrençliklerini sıraladılar. Sahibi belli medya kuruluşlarında “saldırının yaşandığı yere” ve “saldırının zamanına” dikkat çekilerek “Seçim ayarlı bomba”, “Patlamanın yakınında emniyet ve MİT var” şeklinde ifadeler kullanıldı. Saldırıyı sanki HDP kendi kendine yapmış gibi göstermeye varan söylemler bile dile getirilebildi.

İntihar saldırısının ardından polis biber gazı, plastik mermi ve tazyikli suyla saldırarak bu topraklarda yaşayan insanların toplumsal kodlarına yerleşmiş olan “cenazeye saygı” kavramından bile kitlesel olarak ne kadar uzaklaştıklarını göstermiş oldular. Televizyonlara çıkıp açıklama yapan başbakan ve bakanlar sorumluluktan kaçıp, istifa talebini ellerinin tersiyle iterken, akıllarda kalan en belirgin an ise suratlarındaki çirkin sırıtış oldu.

Saldırının kimlere yapıldığını gündem yapanlar özgür basın geleneğini sürdürenler ve halkın haber alma hakkını savunanlar oldu. Bunun üzerine sansür uygulamaları devreye girdi. Katliamın tanığı olan internet siteleri kapatıldı. Twitter’a belli bir süre girilemedi.

Siyasal belirsizlikler ve ekonomik kriz eşliğinde politik olarak iflas edenler, ölümlerin üzerine halen “istikrar” ısrarını yineleyen pervasızlık, “mağdur”u oynayan iktidar sahipleri, saldırıdan nemalanmaya çalışan çevreleri açıkça göstermektedir. Bu kanlı tablodan medet umanlar bilsin ki tüm çabalarınız boşunadır! Bu kirli politikalarınız öfkemizi arttırıyor, isyanımızı büyütüyor. Yılmadığımızı, korkmadığımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Kardeşlik sloganlarımız silahlarınızın ve bombalarınızın sesini boğacaktır.

Katliamda hayatını kaybeden, Politika Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Kemal Tayfun Benol’u da anarak saldırıda ölenlerin yakınlarına sabır diliyor katliamın hesabını sorana dek mücadele edeceğimizi belirtiyoruz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Katliamlarınıza karşı sessiz kalmayacağız!
Yaşam için, barış için inatla mücadelemizi sürdüreceğiz!
Kötülüklerinizin kaydını yürüteceğimiz ortak çalışmalarla tutacağız!
Bizler yayınevi ve basın emekçileri olarak barışın ve yaşamın yanında haksız savaşların ve katliamların karşısında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.
“Yaşam için Grevdeyiz” diyoruz.
Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz!Yayınevi Emekçileri Kolektifi
Çevirmenler Meslek Birliği
DİSK Basın İş
Türkiye Gazeteciler Sendikası

Açıklamanın ardından Kemal Tayfun Benol’un Karacaahmet Mezarlığı’nda yapılan cenaze törenine geçildi. Şakirin Camii’nde yapılan törenin ardından Kemal Tayfun Benol’un naaşı defnedilmek üzere sloganlarla Başıbüyük’teki Soğanlık Mezarlığı’na uğurlandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*