Home » DÜNYA » Twitter: “Kişisel verilerinizi reklamverenlere otomatik olarak satıyoruz, özür dileriz!”

Twitter: “Kişisel verilerinizi reklamverenlere otomatik olarak satıyoruz, özür dileriz!”

Dijital kapitalizm tekellerinden Twitter, kullanıcılarının e-posta ve telefon bilgilerini reklam verenlere sattığını itiraf etti.

Twitter, diğer tüm internet platform tekelleri gibi, kullanıcıların kişisel verilerini otomatik olarak toplayıp reklam servis birimlerine aktaran algoritmalar kullanıyor. Twitter, Facebook, Google gibi dijital platform tekellerinin reklam servis birimleri de, yine otomatik olarak bu kişisel verileri reklam verenlerin kendi pazarlama ve müşteri hedeflerine göre analiz edip düzenleyerek, bu platformlarda kullanıcılara dönük kendi hedefli atraksiyoner reklamlarını vermelerini sağlıyor.

Dijital tekellerinin, kendilerine ait olmayan kişisel kullanıcı verilerini, reklam verenlere pazarlaması, bilinen ve çok tepki çeken bir olgu. Ancak, dijital veri platformları, kılıfına uydurdukları “fikri özel mülkiyet hakları” düzenlemeleri çerçevesinde, kendi platformlarındaki her türkü kişisel veriyi de istedikleri gibi alıp kar için kullanma hakkına sahip olduklarını iddia ediyorlar, tepkiler arttığında devletlere milyarlarca dolar rüşvet dağıtarak yasal yaptırımları işlevsizleştiriyorlar, en sıkıştıkları noktada ise, kişisel verileri reklamverenlere “yanlışlıkla” sattıkları türünden özürlerle işin içinden sıyrılmaya çalışıyorlar.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*