Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Türkiye’nin ilk AVM grevi

Türkiye’nin ilk AVM grevi

Türkiye’de yapı marketlerde ve AVM’lerde gerçekleştirilen ilk grev olma özelliği taşıyan Leroy Merlin Grevimiz, büyük bir coşku ve kararlılıkla sürdürülüyor. Bugün (3 Ekim) sabah saatlerinde başlayan grevimiz kapsamında, saat 12.30’da Leroy Merlin’in Bursa ve Ankara’daki mağazaları önünde birer basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamalarda sendikamızın ve Leroy Merlin çalışanlarının greve gitme nedenleri açıklanarak kamuoyu aydınlatıldı.

GREVİMİZE BÜYÜK DESTEK

Türkiye’nin ilk Yapı Market ve AVM grevi olan Leroy Merlin Grevimize milletvekileri, sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinden de destek geldi. Leroy Merlin Ankara Mağazasında gerçekleştirilen grevimiz CHP İstanbul Milletvekili ve DİSK Eski Genel Başkanı Süleyman Çelebi, CHP İzmir Milletvekili ve DİSK Eski Genel Sekreteri Musa Çam, Bağımsız İstanbul Milletvekili Levent Tüzel tarafından ziyaret edildi. Milletvekilleri birer konuşma yaparak Leroy Merlin çalışanlarına seslendiler ve destek mesajlarını ilettiler. Konfederasyoumuz DİSK’in Genel Başkanı Kani Beko da grevimize katılarak desteklerini sundu.

Grevimize bir destek de işkolumuzda kurulu olan bir başka sendika olan Türk-İş’e bağlı Koop-İş Sendikası’ndan geldi. Koop-İş Sendikası Ankara 1 ve 2 Nolu şube Başkan ve yöneticileri ile Koop-İş Sendikası üyeleri grevimizde yerlerini alarak desteklerini sundular. Ayrıca DİSK’e bağlı Genel-İş,  DİSK’e bağlı Emekli-Sen, Türk-İş’e bağlı Tümtis, Türk-İş’e bağı Belediye-İş sendikalarının yönetici ve üyeleri ile Türk-İş’e bağlı Basın-İş Sendikası Genel Başkanı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya da grevimize gelerek desteklerini sundular.

Grevimize ayrıca eski milletvekili Hüseyin Bayındır, CHP Mamak Belediye Meclis Üyesi Yusuf Sağlık, TKP, İşçi Partisi, Emek Partisi, Halkevleri, Halkevleri Barınma Bürosu, Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği de katıldı.

AVM’DE SLOGANLAR YANKILANDI

Leroy Merlin Bursa ve Ankara Mağazasında gerçekleştirilen grevde üyelerimiz ve katılımcılar sık sık sloganlar haykırarak seslerini duyurdular. Grevde “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Sözleşme hakkımız, grev silahımız”, “AVM’nin kaderi sendikayla değişir”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Çık bakalım, çık bakalım, dışarıya çık bakalım / formanı çıkar, korkunu bırak, hakkını al bakalım” sloganları atıldı. Ayrıca Leroy Merlin’in bünyesinde bulunduğu Fransız bir şirket olan Grup Adeo’ya yönelik olarak da Fransızca “Viva la grève!” (Yaşasın grev!) sloganları da atıldı.

“HAKLARIMIZ, EMEĞİMİZ, GELECEĞİMİZ İÇİN GREVDEYİZ!”

Gerçekleştirilen basın açıklamalarında neden grev aşamasına gelindiği anlatıldı. Açıklamada, sendikamızın götürdüğü makul taleplere karşın Leroy Merlin işverenliğinin anlaşmaya yanaşmadığı,  kaydedildi. Üzerinde uzlaşılamayan temel konular olarak toplu iş sözleşmesinin yürürlük süresi, işverenin işçilerin çalışma koşullarını daha da geriye götürecek tekliflerle gelmesi, ücret zammı ve sosyal haklar şeklinde ifade edildi. İşverenliğin bu konularda kabul edilemez tekliflerle geldiği ve uzlaşmaz bir tutum sergilediği kaydedildi. Açıklamalar, Ankara’da Sendikamız GYK Üyesi Engin Sezgin, İstanbul’da İstanbul Şube Sekreterimiz Mahsun Turan tarafından okundu.

DAYANIŞMA YÜKSELTİLDİ

Basın açıklamasından sonra Ankara’daki greve katılan milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Levent Tüzel ile DİSK Genel Başkanı Kani Beko söz alarak işçilere seslendi. Milletvekilleri yaptıkları konuşmalarda birlik ve dayanışmanın önemine dikkat çekerek grevimizi coşkuyla selamladılar. Milletvekilleri, işçilerin sesini Meclis başta olmak üzere her platfoma taşımayı sürdüreceklerini söylediler.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da birlikteliğin ve dayanışmanın önemine dikkat çekti. Mücadelemizde her zaman yanımızda olacaklarını kaydeden Beko, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ve işçilerin haklarına yeni saldırıların olacağı işaretlerini taşıyan 10. Çalışma Meclisi toplantısında başbakan tarafından dile getirilen konulara da değinerek kıdem tazminatı, esnek çalışma, özel istihdam büroları gibi konuların DİSK’in kırmızı çizgisi olduğunu, bunlara kesinlikle izin verilmeyeceğini, bunun için ortak mücadelenin yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Sendikamız Genel Başkanı Metin Ebetürk de basın açıklamamızın sonunda söz alarak greve çıkma nedenlerini tekrar hatırlattı. Ebetürk, “6 aydır sürdürdüğümüz Leroy Merlin görüşmelerinde işverene kırmızı çizgilerimizi anlatmaya çalıştık. Ancak ne yazık ki bunları dikkate almadılar. Kendilerinin uygulamış oldukları hakları bile geriye götürmek istediler. Kırmızı çizgilerimizin ihlal edilmesi nedeniyle greve çıkmak zorunda kaldık” dedi. Ebetürk ayrıca Greve katılarak destek veren tüm kuruluşlara teşekkür etti.

GREVİMİZE ULUSLARARASI DESTEK

Açıklamanın sonunda uluslararası sendikal örgütlerin sendikamıza gönderdiği destek mesajları okundu.  Sendikamızın da üyesi olduğu UNI Küresel Sendika Ticaret Departmanı Başkanı Alke Boessiger “Leroy Merlin işçileri, sendika tarafından temsil edilmeyi tercih etme hakkını kullandı ve işverenin bu hakka saygı göstermesi gerekir. Leroy Merlin’in, Türk yasalarının öngördüğü biçimde toplu iş sözleşmesi imzalanabilmesi için Sosyal-İş Sendikası ile sonuç alıcı müzakereler gerçekleştirmemesini kaygıyla karşılıyoruz.” derken, Fransa Genel Emek Konfederasyonu’na bağlı Fransa Ticaret ve Hizmetler Federasyonu (CGT) adına Thierry Menard ve Claudette Montoya “Leroy Merlin Firması çalışanların çeşitli çağrılarına sağır kalmakta, yüzlerce kadın ve erkeğin yaşamı kötüleşirken finansal ranta önem veren yaklaşımını sürdürmektedir. Leroy Merlin gittiği bütün ülkelerde binlerce erkek ve kadının kaybetmesi pahasına finansal mantığın içine hapsolmuş bir şirketin prototipini teşkil etmektedir” ifadelerini kullandı. İspanya’da Leroy Merlin işçilerinin üyesi olduğu İşçi Komisyonları Sendikaları Konfederasyonu / İspanya Ticaret, Konaklama ve Turizm İşçileri Federasyonu Genel Sekreteri Javier Gonzalez Martino ise mesajında “Konfederasyonumuzun ticaret sektöründeki üyeleri ve Konfederasyonumuz üyesi Leroy Merlin işçileri, Türkiye’deki partnerimizin işçilerin haklarınızı savunmak ve insanca çalışma koşulları elde etmek için gerçekleştirdiği grevi desteklemektedir. Çalışma ilişkilerinde toplu iş sözleşmesi temel araçtır ve işçilerin onurunu güvence altına alır. Bunu korumak önemlidir. İşçilerin mücadelesi ile dayanışma içindeyiz.” dedi.

PANKART ASILDI, GREV SÜRÜYOR

Açıklama ve konuşmaların ardından işçiler ve katılımcılar Leroy Merlin duvarlarına “Bu iş yerinde grev vardır” pankartını astılar. Pankart asılmasından sonra basın açıklaması etkinliği sona ererken grev büyük bir coşku ve kararlılıkla sürdürülüyor.

AÇIKLAMANIN TAM METNİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

ULUSLARARASI DESTEK MESAJLARININ TAM METİNLERİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

DİSK Sosyal-İş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*