Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Türkiye’de yeni bir Zara vakası ve direnişi

Türkiye’de yeni bir Zara vakası ve direnişi

Malatya’da, dünyanın en büyük hazır giyim tekellerinden Zara’ya tedarik üretimi yapan Art Fil ve İntem Triko fabrikalarında işçiler direnişte.

Art Fil ve yine aynı patrona bağlı olarak Zara’ya taşeron üretim yapan İntem Triko fabrikalarında, işçiler Teksif Sendikası’na üye olunca, patron 50 işçiyi işten attı.

İntem Triko’da 890 işçi, Art Fil’de ise 100 işçi çalışıyor.

Patron, işçileri Çalışma Bakanlığından yetki almış bulunan sendikadan istifaya zorladı. İstifa etmeyeni işten atma tehditleri savurdu. Sonuç alamayınca, “fabrikayı kapatıyorum” diyerek, işçileri gruplar halinde işten atmaya başladı. Ancak işçilere ve sendikaya her hangi bir yazılı bildirimde bulunmadı.

İşten atılan 50 kadın ve erkek işçi, fabrikanın önünde sendika önlükleriyle direniş başlattı.

Sendika örgütlenme uzmanı Bayram Erdoğan şunları söyledi:

“Aslında işveren Art Fil’i kapattığını söyleyerek ve Art Fil’deki sendikalı işçileri kapının önüne koyarak 890 kişinin çalıştığı İntem’dekilere sendikalaşmasınlar diye gözdağı veriyor. Bunun için aynı kampus içerisinde bulunan ve daha önce her şeyi birlikte olan iki fabrikanın işçilerinin yemek saatlerini, çalışma saatlerini, servislerini birbirinden ayırdı. Şimdi de işveren, işçileri tek tek odasına çağırarak e-devlet şifrelerini istiyor ve oradan sendikaya üye olup olmadıklarını kontrol ediyor. Bu yolla İntem fabrikasında çalışan 15 işçiyi sendikamızın üyeliğinden istifa ettirdi. Normalde Art Fil fabrikasını kapattık demişlerdi. Fakat ilginçtir bugün İntem fabrikası da açılmadı. Üretiminin yüzde 99’unu Zara’ya yapan bu fabrikalarda yaşanan durumu biz Zara’ya da ilettik. Zara, çalıştığı fabrikalarla bir protokol yapıyor. Bu protokolle işçilerin hakları, çalışma koşulları ve sendikal hakları garanti altına alınıyor. Pazartesi veya salı günü Zara yetkililerinin fabrikaya gelmesini bekliyoruz. Zara’nın işverenle işçilerin haklarıyla ilgili yapmış olduğu protokolü de fabrikaya asmasını sağlamak istiyoruz.”

Zara, daha önce de Türkiye’de kendisine tedarik üretimi yapan Bravo Tekstil fabrikasında işçi ücretlerinin ödenmemesiyle gündeme gelmişti. Bravo Tekstil işçileri, tedarik ürünlerine “Bunları biz üretiyoruz ama ücretimiz ödenmiyor” etiketleri basmış, bu etiketli ürünler uluslar arası Zara zincirlerinde satışa çıkınca büyük yankı yaratmıştı. İşçilerin Zara’nın sahibi Inditex’i teşhir etmesiyle başlayan süreç, change.org’da başlatılan kampanya ile sürdü. İki yıl boyunca eylemler yapan işçiler adına bir dayanışma fonu oluşturuldu. Bu fona Inditex dahil, Bravo Tekstil’den tedarik ürünleri alan büyük markalar da “para yardımı” yapmak zorunda kaldı. İşçilerin paraları, eylemler ve dünya çapında Zara’yı teşhir eden kampanya sayesinde ödenebildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*