Home » GÜNÜN İÇİNDEN » TÜPRAŞ işçileri iş bıraktı…

TÜPRAŞ işçileri iş bıraktı…

Türkiye’nin en büyük tekelci oligarşik sermaye grubu olan Koç Holding’e bağlı, Türkiye’nin en büyük kapitalist işletmesi TÜPRAŞ’ta çalışan işçilerin, patronun TİS dayatmalarına karşı iş bırakma eylemleri devam ediyor.

TÜPRAŞ’ın İzmit, Aliağa, Batman ve Kırıkkale Rafinerileri’nde, Koç grubu tarafından TİS görüşmeleri ve istemleri tıkanan işçiler bir kez daha iş bıraktı.

TÜPRAŞ işçileri, yönetimin sözleşme yürürlük süresini 3 yıla çıkarmak istemesi, çalışma sistemi, vardiya düzenini esnekleştirme dayatmalarına 4 Nisan’da 2 saatlik ve 7 Nisan’da yarım günlük, 13 Nisan’da 4 saatlik iş bırakma eylemleri ile tepki göstermişti.

İşte referandum, işte TİS!

İşte AKP, işte (orta sınıf reformist sol’un “yandaş sermaye”nin dışında tutmayı pek sevdiği) Koç!

Kitlelerin hayır! iradesine karşın hile ve zorla evet! dayatması ile, patronların işçilerin hayır! iradesine karşı neoliberal esneklik dayatması arasındaki bağ, tekelci oligarşik kapitalist üretim ilişkileri ile iktidar ilişkileri arasındaki bağ görülmelidir.

Burjuva-faşist rejim ve devlet iktidarı ile neoliberal kapitalist despotik çalışma ilişkileri arasındaki bağ görülmelidir.

Çalışma ve yaşam alanında kölelik koşullarına karşı mücadele, yönetilme koşullarına karşı mücadele alanına genişletilmeli, işçi demokrasisi için mücadele ile birleştirilmelidir. Yönetim koşullarına karşı mücadele çalışma ve yaşam alanına genişletilmelidir, ücretli kölelik sistemiyle mücadele ile birleştirilmelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*