Home » DÜNYA » Tunus 12 yıldır yine, yeni, hep grev ve isyandır!

Tunus 12 yıldır yine, yeni, hep grev ve isyandır!

Tunus hiç durulmadı, yine kaynıyor! 2011 yılındaki 14 Ocak isyanından bu yana Tunus hiç durulmadı, isyansız, grevsiz, barikatsız, çatışmasız yıl adeta olmadı. 2021’in ilk isyanlarından biri de Tunus’tan geldi.

2011 isyanının yıldönümü dolayında, zaten geçen yılın Mart-Mayıs döneminden itibaren başlayan yeni bir grev ve direnişler sürecinin kitlesel miting ve gösterilerle bütünleşmesi bekleniyordu. Tunus kapitalist devleti, 14 Ocak’ın yıldönümünde yapılması planlanan miting ve gösterileri, Pandemi kılıfı altında yasakladı, 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan etti. Ancak işsiz ve yoksul gençlerin, yasağın bitmesine kalmadan 16 Ocak’ta fiilen başlattığı sokak gösterilerini engelleyemedi. 16 Ocak gösterileri, çok sayıda kente yayıldı. Toplamda yüz binlerin işsizliğe, yoksulluğa, açlığa, pandemi ölümlerine karşı ve hükümetin istifası, demokratik ve sosyal reformların yapılması istemiyle sürüyor. Çok sayıda çatışmalı, barikatlı eylemler yaşanıyor. Hükümetin açıklamasına göre eylemlerde çok sayıda polis aracı tahrip edildi, yaralılar ve 660 gözaltı var.

Tunus hiç durulmadı demiştik. 2008’de ülkenin sanayi ve madencilik merkezlerinden Gafsa işçileri, bölgesel genel grev ve direnişle isyanın öncülü oldular. Grevde iki maden işçisinin polis tarafından öldürülmesine karşı Gafsa’da başlayan isyan 12 eylemcinin öldürülmesiyle bastırıldı. Ama Gafsa işçilerinin yaktığı direniş ateşi, 17 Aralık 2010’da zabıta ve polisin darp ettiği Muhammed Bouazizi’nin kendini ateşe vermesinden 1 ay sonra, 14 Ocak’ta ülke çapında genel grev ve isyana dönüştü ve Bin Ali rejimini devirdi.

Ardından hükümete Müslüman Kardeşler’in gelmesi yine siyasal rejim krizine yol açtı. Tunus işçi sınıfı ve emekçi kitleleri, 2013-14 yılları boyunca süren yeni bir grev ve isyan dalgasıyla bu hükümeti de indirdi.

Ardından 2016’da, ki bağımlı kapitalist ülkelerde yeni bir ekonomik kriz dönemecinin başladığı yıldır, yeni hükümet bileşimine karşı da işsizlik ve yolsuzluk gösterileri ülke çapında yayıldı. Hükümet bu gösterileri bir takım göstermelik vaatlerle yatıştırsa da, 2017’de ülkenin en yoksul güney bölgelerinde başlayan gösteriler dalgasında, bir eylemci polis tarafından öldürüldü. 2018-19 yıllarında ise, bu kez açıklanan kemer sıkma paketine ve açığa çıkan yeni yolsuzluk skandallarına karşı çok sayıda grev, genel grev, gösteri gerçekleşti.

Tunus’ta 2020 ekonomik krizi ve pandemi krizi ise kamu işçilerinin bir haftalık genel grevi (17-23 Mayıs) ve Tatavin bölgesinde yerel isyan ve Kasserin’de öğrenci eylemleri ile başladı. Temmuz ayında tüm hekim, hemşire ve hastane işçileri pandemi önlemleri ve demokratik seçim talebiyle greve gitti. Kapitalist despotik devlet, petrol ve doğal gaz işçilerinin Ağustos’ta yapacağı grevi güç bela engellediyse de, Eylül’de yeni bir genel grev dalgasını, Kasım’da petrol işçilerinin de greve çıkmasını engelleyemedi. Bu kez talepler pandemi sürecinde temiz su ve gıda yoksunluğuna, işsizlik ve hastalıktan ölüm kıskacına karşıydı. Bunu Kasserin’de bir eylemcinin polis tarafından öldürülmesine karşı, yeni “güvenlik” yasasına ve ırkçılığa karşı gösteriler dalgası izledi. Bunu Aralık ayında benzin ve doğal gaz kısıntılarına, hükümete karşı ülke çapında çocuk ve gençlerin gösterileri, maden işçilerinin, sağlık ve eğitim işçilerinin, ulaşım işçilerinin grevleri ve hastalık ve kısıntılardan etkilenen herkesin protestoları izledi.

Bin Ali’yi devirmiş olan 14 Ocak isyanın yıldönümünde, “yarım kalmış Tunus devrimi için yeni bir isyanın başlatılması” çağrıları hızla yayıldı. Yapılması planlanan gösterilerin başlıca talepleri, hükümetin istifası, derhal demokratik seçim, halkın yönetime katılımı, göğe fırlayan temel gıda fiyatlarında indirim, iş, sağlık, çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi, baskı ve yasakların kaldırılması, daha kapsamlı demokratik ve sosyal reformlar. Ülke çapında yüz binlerin katıldığı sokak gösterileri, grevler, kapitalist devletin despotik bastırma çabalarına karşın sürüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*