Home » DÜNYA » Trablus’ta isyan; belediye binası ateşe verildi, bir işçi gerçek mermiyle öldürüldü

Trablus’ta isyan; belediye binası ateşe verildi, bir işçi gerçek mermiyle öldürüldü

Lübnan’ın Beyrut’tan sonraki en ünlü, fakat en yoksul kentlerinden Trablus’ta (Tripoli) hafta başından itibaren büyük bir isyan ve şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Lübnan’da geçtiğimiz yıldan itibaren üçüncü isyan ve direniş dalgası bu kez Trablus’tan patladı, Trablus kadar yığınsal ve şiddetli olmasa da Beyrut’a ve diğer kentlere yayılma eğilimi gösterdi.

Lübnan’daki bu seferki isyan, COVID gerekçesiyle iki haftalık tam ve sıkı kapanma ve 24 saatlik sokağa çıkma yasaklarıyla kıvılcımlandı. COVID ölümlerinin artmasına karşı daha sıkı yasaklar, günübirlik ücretle yaşamaya çalışan kayıtsız ve güvencesiz işçilere ve işsizlere yardım ve gıda desteği içermeyince, on binlerce işçi ailesi düpedüz açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Derin ekonomik kriz ve muazzam işsizlikle birleşen açlık tehlikesi, Trablus’tan başlayarak bir kez daha yoksul işçi-işsiz kitlelerin öfkesini tutuşturdu.

Lübnan’daki bu sefer ki isyan, öncekilerden şiddeti ve hedefleriyle farklılaştı. Eylemciler, polise ve orduya karşı taşın ötesinde molotof kokteylleri kullandılar, belediye binasını ateşe verdiler, valilik ve yerel devlet binalarına, düzen partisi binalarına, Trablus milletvekillerinin evlerine yürüdüler. Valilik binasına yürüyüşü ordu, gerçek mermiyle bir eylemciyi öldürerek durdurabildi. Ömer Tara’nın öldürülmesi, sıkıyönetim ve ordu ablukasına karşın gösterileri daha bir alevlendirdi.

25’i asker olmak üzere 115 ağır yaralının olduğu bildiriliyor. Devlet 25 askerin el bombasıyla yaralandığını iddia etti ancak bu teyid edilmedi, göstericiler Fransız malı el bombaları ve gerçek mermileri kullananın devlet güçleri olduğunu belirtiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*