Home » GÜNÜN İÇİNDEN » TMMOB: 12 Eylül karanlığı hüküm sürmeye devam ediyor

TMMOB: 12 Eylül karanlığı hüküm sürmeye devam ediyor

12 Eylül askeri faşist darbenin 37. yılı dolayısıyla açıklama yapan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “12 Eylül karanlığı hüküm sürmeye devam ediyor” dedi.

MMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 12 Eylül askeri faşist darbenin 37. yılı dolayısıyla açıklama yaptı.

12 Eylül karanlığının AKP eliyle hüküm sürmeye devam ettiğini belirten Koramaz, “12 Eylül karanlığı, kapatılan gazete ve dergiler, susturulan basın, yargılanan gazetecilerdi. 15 yıllık AKP iktidarında kapatılan gazete ve dergilerin, yargılanan gazetecilerin sayısı 12 Eylül’ü bile geride bıraktı” diye kaydetti.

12 Eylül karanlığının, şafak baskınları, hukuksuz gözaltılar, haksız olduğunu hatırlatan Koramaz, 15 yıllık AKP iktidarı boyunca aynı baskınlar, aynı gözaltılar, aynı tutuklamaların yaşanmaya devam ettiğini ifade etti.

12 Eylül karanlığının, tutuklanan parti başkanları, yasaklanan siyasetçiler, cezaevine gönderilen milletvekilleri olduğunu vurgulayan Koramaz, şimdi ise AKP iktidarının, muhalefet partisi başkanlarını ve milletvekillerini cezaevinde rehin tuttuğunun altını çizdi.

12 Eylül karanlığının, toplumsal muhalefetin baskı ve zorla susturulması, örgütlü yaşamın tümüyle ortadan kaldırılması olduğunu ifade eden Koramaz, “AKP iktidarı sokağa çıkan herkesi terörist, hakkını arayan herkesi tehdit ilan ediyor” dedi.

12 Eylül karanlığının, maskeli muhbirler, asılsız suçlamalar, uzun yargılamalar olduğunu belirten Koramaz, “AKP iktidarı bu yöntemlere trol hesapları, gizli tanıkları, uydurma delilleri ekleyerek zenginleştirdi” diye kaydetti.

Koramaz açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“12 Eylül karanlığı, parlamentonun tasfiyesi, anayasanın askıya alınması ve sıkıyönetim düzeniydi. AKP, Olağanüstü Hal ilanıyla, parlamentonun yetkilerini gasp etti, Anayasayı askıya aldı ve tüm hak ve hürriyetleri ortadan kaldırdı.

12 Eylül karanlığı, yasama, yargı ve yürütme gücünün cuntacı generallerin elinde toplanmasıydı. AKP iktidarı tüm gücü sarayda topladı. 12 Eylül’ün beş adam rejimi yerine, sarayın tek adam rejimi kuruldu.

12 Eylül karanlığı, eğitim sisteminin Türk-İslam Sentezi anlayışıyla şekillendirilmesiydi. 15 yıllık AKP iktidarı boyunca eğitimin her aşaması, tümüyle dinsel, muhafazakâr ve gerici ilkeler ışığında yapılandırıldı.

12 Eylül karanlığı, 1402 sayılı yasayla üniversitelerdeki ve kamu kurumlarındaki sol, sosyalist, demokrat kesimlerin tasfiyesiydi. AKP iktidarı KHK’lar aracılığıyla haksız ve hukuksuz yere binlerce öğretim üyesini ve kamu emekçisini ihraç etti.

12 Eylül karanlığı, 24 Ocak Kararları ile neoliberal düzenin inşasıydı. 15 yıllık AKP iktidarı neoliberal politikaların en radikal biçimde uygulandığı, ülkemizin bütün varlıklarını özelleştirildiği, tüm hizmetlerinin ticarileştirildiği, tüm zenginliklerinin satıldığı dönem oldu.”

AKP tüm ideolojisi ve iktidar pratiğiyle 12 Eylül karanlığının ürünü ve sürdürücüsü olduğunu vurgulayan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu karanlıkla mücadele etmeye devam edeceğiz” diye belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*