Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Tik Tok Emek Sineması erişime açıldı

Tik Tok Emek Sineması erişime açıldı

Karşı Sanat, İstanbul Beyoğlu’ndaki mekanında gösterime sunduğu Tik Tok Emek Sineması seçkilerini erişime açtı.

Tik Tok, bilindiği gibi cep telefonuyla çekilen çok kısa süreli (5-10 saniye ile 1 dakika arasında) video paylaşım platformu. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Tik Tok’ta genellikle, gündelik yaşamdan ilginç, sevimli, komik, tuhaf, aykırı video çekimleri ya da kullanıcıların kendilerinin ürettiği mizansen tarzı videolar paylaşılıyor.

Kimisi arkadaşlarına yaptığı eşek şakalarını çekip paylaşıyor, kimisi hoşuna giden bir görüntüyü çekip üstüne müzik bindirerek paylaşıyor, kimisi tehlikeli cambazlıklar yapıp çekip paylaşıyor, kimisi evinde veya dışarıda kurduğu derme çatma bir sahnede mizansenler yapıp paylaşıyor.

Cep telefonu ile video çekmenin ve üstüne kendi seçtiği söz veya müzik parçalarını bindirerek paylaşmanın çok pratikleşmiş olması, paylaşılan videoların çoğunlukla komiklik, dramatiklik, gerilim gibi duygu öğeleri taşıması Tik Tok’a olan ilgiyi artırıyor.

Şimdiden videoları on milyonlarla izlenen Tik Tok fenomenleri bile ortaya çıkmaya başladı.

Diğer taraftan Tik Tok, dünyada ve Türkiye’de işçiler için de bir kendini ifade kanalı haline geliyor. İşçiler de işyerleri ve çalışma alanlarında, patron ve şeflerden fırsatını bulabildikleri ölçüde, Tik Tok mikro filmleri çekip paylaşıyorlar.

Kimi zaman çalışma koşullarının ağırlığını ve hızını çekip üstüne acılı veya mizahi bir müzik parçası bindirip paylaşıyorlar. Kimi zaman elektrikli delgi makinesi, kürek, çimento torbası, el arabası, koli gibi araçları sinema aksesuarı gibi kullanarak kurdukları sahnelerde çeşitli film ya da toplumsal olaylara göndermede bulunan mikro işçi filmleri üretiyorlar. Kimi zaman işçi stand up’ları veya performanları yapıyorlar. Kimi zaman çalışma ve yaşam koşullarını ifşa eden ve eleştiren videolar üretiyorlar. Kimi zaman patronları, ustabaşlarını, zenginleri, düzen politikacılarını alaya alan video çekimleri yapıyorlar. Ama hepsinde, işyerlerini ve iş araçlarını, kendilerini yeniden kurgulayarak, farklı toplumsal-eleştirel anlamlar üretiyorlar.

Türkiye’de Tik Tok işçi videoları içinde izlenme sayıları 100 binleri, 1.5 milyonu bulanlar da var.

Karşı Sanat, bu Tik Tok işçi videolarından seçtiklerini bir araya getirip sergilemek, sonra da internette serbest gösterime sunmak, bu yeni dijital mecranın işçiler tarafından nasıl kullanıldığı/kullanılabileceğine ilişkin sorular sormakla oldukça anlamlı bir iş yapmış.

Tik Tok Emek Sinemasının, bizzat işçiler tarafından üretilmiş olan ürünlerini dikkatle seyretmek ve üzerlerine düşünmekte yarar var.

Karşı Sanat’ın giriş yazısından:

“TikTok’un Emek Sineması’ndaki videolar, kolektif bellekte birikmiş sinema bilgisiyle birlikte TikTok’un teknik alt yapısının kullanımından üretiliyor. TikTok’un Emek Sineması’nda çalışma mekanları, sokaklar, tarlalar, atölyeler platoya dönüşürken çalışma zamanları işgal ediliyor. TikTok sinemasının üreticileri; kürekleri, boruları ve meyve kasalarıyla çekim araçlarını oluştururken üretim bandını bir podyum gibi kullanarak mekanları dönüştürüyor. “Umumi film festivali” gibi işleyen TikTok’ta çalışma mekanlarına ve üretim araçlarına; dekor, performans, müzik ve ses efektleri ile yapılan küçük müdahalelerle oluşturulan atmosferde iş mekanları yeni bir anlamlar kazanıyor.”

http://tiktokunemeksinemasi.karsi.com/video1.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*