Home » GÜNÜN İÇİNDEN » ThyssenKrupp AG´de eylem!

ThyssenKrupp AG´de eylem!

Merkezi Almanya’da olan çok uluslu holding şirketi ThyssenKrupp AG´ işçileri dün Duisburgta fabrika önünde eylem yaptılar. İG Metal´in çağrısıyla eyleme yaklaşık 7000 bin işçi katıldı. Sendikayı harekete geçiren gelişmeler geçen yıla kadar uzanıyor. 2015 te ThyssenKrupp kriz gerekçesi ile 1000 işçinin işine son verme kararı aldı. Sendika ve işveren arasında uzun süren görüşmeler ve sendikanın Holdingi grev ile tehdit etmesi sonucu işten atılmalara engel olundu ve bir kompromis ile sonuçlandı. Çalışma saatleri 34 ten 31’e indirildi ve 32 saatlik ücret ödenmesi ile sonuçlandı. İşveren ile sendika arasındaki sözleşmeye göre bu antlaşma 2017 ye kadar bağlayıcı olacak ve 2020 ye kadar hiç bir işçinin işine son verilmeyecekti.

IG-Metal

Fakat geçen zaman içinde patronlar saldırı hazırlıklarını Sendika ve İşyeri Meclisinden (Betriebsrat) adeta gizleyerek yaptı. Çünkü Almanya da ve birçok Avrupa ülkesindeki İşyeri meclisleri, hem işçi hakları hem de İş, işyeri ve işveren cephesinde olup biten her konu hakkında görüş ve karar alma sürecinde yer alıyor. Fakat son gelişmelerden sendika ve İşyeri Meclisi adeta hazırlıksız yakalandı. Çünkü işçiler arasında en büyük huzursuzluk, öfke ve kaygı nedeni olan duyum, ThyssenKrupp´un birçok işyerini kapatacağı, daha önce yapılan sözleşmeye uymayacağı ve binlerce kişinin işine son verileceği yönünde. Bu nedenle Çarşamba günü işçiler Holdingin yönetim kurulu binası önünde eylem yaptılar. İşten atılmaya karşıydılar ve kendilerine bilgi verilmesi, açıklama yapılması ve yapılan sözleşmeye bağlı kalınmasıydı talep.

 

ThyssenKrupp işçilerinin yaptığı eyleminin önemini anlamak için bu Kongromerat´ı yakından tanımak gerek.

ThyssenKrupp, 1891’li yıllarda Almanya’da kurulmuş, bu gün dünya genelinde 80 ülkede 155.000 işçi çalıştırıyor. 1.ve 2. emperyalist paylaşım savaşlarında savaş sanayinin en önemli üreticisi olmuştur. Özellikle 2. Dünya savaşında Nazileri ve Hitler´in önemli finansörü, anti-Bolşevik fonun kaynağı, silah ve savaş malzemelerini zorla çalıştırma ile yapan karanlık kapkara bir geçmişi var. Almanya’nın sanayi ve endüstri gelişiminin ve tarihinin en önemli geleneksel kartelidir. Birçok alanda üretim yapan ve bünyesi altına satın aldığı, birleşip ortaklık kurduğu yüzlerce firma ve yan şirketi var.

ThyssenKrupp Havaalanı Sistemleri – jet köprü ve yolcu biniş köprüleri üreten firma.
ThyssenKrupp Otomotiv-Otomotiv mühendisliği, makina, otomotiv üzerinde uzmanlaşmış şirket.
Berco – Palet ve şasi paletli araçların önemli bir üretici. 1999 yılından bu yana ThyssenKrupp Grubu’nun bir parçasıdır.
ThyssenKrupp Bilstein – büyük otomobil şirketlerinin birçoğunda kullanılan amortisörler ve stabilizatör üretici… Şirket Ağustos Bilstein tarafından 1873 yılında kuruldu. 1999 yılından bu yana grubun parçasıdır.

Blohm+Voss- gemi inşa şirketi.

ThyssenKrupp Drauz – kesme aletleri, sıkma ve montaj, yükleme ve işleme merkezleri için makine ve ulaşım sistemlerinin, lazer kaynak sistemleri ve lazer kesim, araç sürücülerinin sistemleri boşaltma, karoseri üretimi için makineler ve yarı otomatik kaynak hatları, üreticisi.
ThyssenKrupp Elevator – Asansör ve yürüyen merdiven ekipmanı üreticisi. Şirket 67 ülkede temsilciliyi ve 44 000 çalışanı vardır. Şirket asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bant üretip sunuyor
ThyssenKrupp Mannex – boru ve boru aksesuarları, haddelenmiş çelik (çelik fabrikaları için) endüstriyel tesisler, petrol ve gaz platformlarının inşası için donatım.
ThyssenKrupp Materials International – haddelenmiş metal üreticisi.
ThyssenKrupp Nirosta – yüzey kapsamlı paslanmaz çelik üreticisi; 1995 yılından bu yana çalışmaktadır.

Nordseewerke-1903 yılından bu yana gemi yapımı yapan şirket.
Polysius-çimento sanayi için donatım temini.
ThyssenKrupp Industrial Solutions – kimya, petrokimya, petrol arıtma endüstrisi için EPC yüklenicisi. Birçok teknolojilerin lisansörü.

Rasselstein GmbH- teneke en büyük tedarikçilerinden biri.

Rothe Erde- rulman, çelik ve makineler, otomobiller için yatak üreticilerinden biri.
ThyssenKrupp Schulte – haddelenmiş metal, haddelenmiş çelik, paslanmaz çelik, demir dışı metaller üreticisi. Dortmund’da 1896 yılında kurulmuştur.

ThyssenKrupp Stahl Baulemente – çeşitli uygulamalar için bina ve tesisler için yapı malzemeleri ve yapı sistemlerinin üreticisi.

Uhde-Şirketin inşaat sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri. Şirketin kendi iştirakleri Avustralya, Hindistan, İtalya, İspanya, Türkiye, Rusya, İsviçre, Güney Afrika bulunmaktadır.
ThyssenKrupp VDM – yüksek performans levha, folyo, tel çubuklar, borular için kütük, nikel bazlı alaşımlar ve özel paslanmaz çelik, yumuşak manyetik alaşımlar, dövme metal malzemesi, sikkelerin basım için damgalı ve bükülmüş ürünlerin üretici.

Dünyanın dört bir yanına ağlarını atmış olan ThyssenKrupp, Hindistan kaynaklı kurulmuş olan ve yine dünya geneline yayılmış olan bir başka Kartelle birleşerek, birçok işyerini kapatacak ve binlerce işçinin işine son verecek… Tata Steel ( 1907 yılında Hindistan´da kurulmuş, ThyssenKrupp benzeri üretim alanlarına el atan ve beş kıtada 80 milyon işçi çalıştıran bir Kartel) ile yapılacak bir birleşmenin anlamını, arka planını ve gelecek üzerine etkilerini düşündüğümüzde, bu gün işçilerin sokağa neden çıktıkları ve bu eylemlerin neleri tetikleyebileceği açısından oldukça önemli. Bindiğiniz asansöre baktığınızda ThyssenKrupp´un karanlık tarihini, zorla işçi çalıştırmış olmasını, alman faşizminin finansörü olduğunu, bu gün artık ihtiyacı olmaktan çıkan işçilerin yıllarca emeğini gücünü sömürdükten sonra fırlatıp sokağa atacağını görün!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*