Home » GÜNÜN İÇİNDEN » “Taşerona kadro” daha tasarı ortada yokken skandala dönüştü!

“Taşerona kadro” daha tasarı ortada yokken skandala dönüştü!

Burjuva devlet iktidarının “taşerona kadro müjdesi”, beklendiği gibi -daha yazılı düzenleme metni ortada olmadan- bir skandala dönüştü.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “KİT’lerin kadroya dahil edilmesi son derece yanlış olur. Örneğin Türkiye Petrolleri ne işe yarar, petrol çıkartır, kimle rekabet ediyor Shell ile rekabet ediyor, uluslararası şirketlerle, katı kuralların olmadığı, esnek olduğu şirketlerle rekabet ediyor. Nasıl rekabet edecek? Olay sadece maliyet meselesi değil, olay bazı hizmetlerin kaliteli bir şekilde ve süreklilik arz edecek şekilde yerine getirilmesidir. Biliyoruz ki, kamu da performans düşük. Özel sektör çok daha hızlı ve verimli bir şekilde iş yapıyor, dolayısıyla sadece maliyet perspektifiyle bakmamak lazım.” dedi.

Bu tipik neoliberal kapitalist ezberdir. İşçi düşmanı kapitalist iktidarın neden taşeronluğu kaldırmak bir yana, taşeronluk konusunda bir iyileştirme bile yapamayacağı, tam tersine, asıl derdinin geriye kalan kadrolu istihdamı da geçici-güvencesiz istihdama (özel istihdam büroları, vb) geçirmeye çalıştığının birinci ağızdan itirafıdır.

Böylece, BOTAŞ, Çay-Kur, DMO, Elektrik Üretim AŞ, Enerji Piyasaları İşletmesi, Enerji Dağıtım İşletmesi, ETİ Maden, MKEK, TİGEM, TMO, TKİ, TPAO, TTK, Devlet Hava Meydanları, PTT, TCDD, Sümer Holding, Denizcilik İşletmeleri, Şeker Fabrikaları’nda çalışan taşeron işçiler de kapsam dışı bırakılıyor.

KİT’lerde çalışan en az 150 bin taşeron işçisi var. Yalnızca Şeker Fabrikalarında taşeron işçi sayısı 10 binin, geçici işçi sayısı 2 bin 500’ün üzerinde.

Böylece “taşerona kadro”nun daha vaat halindeyken, belediye, mevsimlik, KİT, hizmet alım taşeronlarını, taşeronun taşeronlarını, yani kamudaki toplam taşeronların yüzde 70’ini kapsamadığı ortaya çıktı. Geriye kalanlar ise kadroya alınsa bile, bir hak kazanımı olmuyor, geriye dönük hakları verilmiyor. Ki, bu söylem daha yasal düzenleme haline gelinceye kadar budanmaya devam edecek, uygulamada ise büsbütün kuşa çevrilecektir.

Taşeron işçiler, her seçim döneminde, acılarıyla alay edilmesine, artık yeter demeli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*