Home » BASINDAN » Taşeron sağlık işçileri forumu

Taşeron sağlık işçileri forumu

Sağlık işçileri taşerona karşı forumlarla direniyor

Şişli Etfal Hastanesi’nde çalışan Dev Sağlık-İş üyesi taşeron sağlık emekçileri, mesai saatlerinin uzatılmasına, hak gasplarına ve düşük ücretlere karşı hastane bahçesinde forumlar düzenleyerek direniyor.

Dev Sağlık-İş İşyeri Temsilcisi Erkan Emir, taşeron işçilerin karşılaştıkları sorunların bunlarla sınırlı olmadığını ve bağlı bulundukları taşeron firmanın işçilerin SGK kaydını daha az vergi ödemek için işçileri “inşaat işçisi” ya da “turizm işçisi” olarak gösterdiğini söyledi.

İŞÇİLER DİSK DEVRİMCİ SAĞLIK-İŞ ÜYESİ

Şişli Etfal Hastanesi’nde taşeron firma aracılığıyla çalışan DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş üyesi sağlık emekçileri, aylık 180 saat olan çalışma sürelerinin 210 saate çıkartılmasını, hak gasplarını ve düşük ücretleri protesto ediyorlar. İşçiler, bu saldıralara karşı hastane bahçesinde 4 gündür forumlar düzenleyerek, hastane içinde yaşanan emek sömürüsüne direnmeye ve seslerini duyurmaya çalışıyor. Hastane yönetimi ve taşeron firma tarafından, “polis çağırırız” tehditlerine rağmen 4 gündür hastane içinde oluşturdukları forumlarda sorunlarını ve taleplerini konuşan işçilerin eylemine, hastanede çalışan doktorlar da katılarak destek veriyor.

FORUMLAR HER GÜN SAAT 12.00-13.00 ARASINDA YAPILIYOR

Her gün 12.00 ile 13.00 saatleri arasında hastane bahçesindeki düzenlenen forumlarda biraraya gelen işçiler, haklarını alana kadar mücadeleden vazgeçmemekte kararlı.

Devrimci Sağlık İş Sendikası İşyeri Temsilcisi Erkan Emir, uzun mesai saatleri ve ağır çalışma koşulları üzerinden işçilere psikolojik baskı yapıldığını belirterek, Şişli Etfal Hastanesi yönetiminin de işçilere yönelik baskı ve hukuksuz uygulamalara açıktan destek verdiğini söyledi. Yönetimin bu yöntemle işçileri sendikasızlaştırmaya çalıştığını vurgulayan Emir, sendikalarının da hastane yönetimi tarafından yok sayıldığını söyledi. Karşılaştıkları sorunların bununla sınırlı kalmadığını belirten Emir, bağlı bulundukları taşeron firmanın, işçilerin SGK kaydını daha az vergi ödemek için inşaat işçisi ya da turizm işçisi olarak gösterdiğine dikkat çekti.

‘SAĞLIKTA ÇALIŞIYORUM AMA İNŞAAT İŞÇİSİ OLARAK GÖSTERİLİYORUM’

Bağlı çalıştıkları taşeron firmanın, bünyesinde çalışan sağlık emekçilerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na inşaat işçisi ya da turizm işçisi olarak gösterdiğini belirten Emir, “Bize Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş olan bir kart var, fakat ben şu an SGK kayıtlarına göre inşaat sektöründe çalışıyor olarak gösteriliyorum. Taşeron firma daha az vergi ödemek için işçileri farklı sektör üzerinden sigortalı olarak gösteriyor” dedi.

‘ELİMİZE ENJEKTÖR BATSA VE HİV VİRÜSÜNE YAKALANSAK BUNU ÇİMENTODAN, MOLOZDAN MI KAPMIŞ OLACAĞIZ’

Sağlık sektöründe çalışmalarından ötürü bir çok hastalığa yakalanma risklerinin olduğuna dikkat çeken Emir, “Örneğin elimize enjektör batsa ve HİV virüsüne yakalansak bunu çimentodan, kumdan, molozdan çakıldan mı kapmış olacağız? Yarın öbür gün hakkımızı aramaya çalıştığımız zaman SGK’da direkt olarak inşaat, nakliyat, turizm işçisi olarak gösterileceğiz, ama sağlık işçisi olarak gösterilmiyoruz. Çünkü sağlık işçisi olarak gösterilirsek taşeron firma fazla vergi ödemiş olacak bu şekilde daha az vergi ödüyor. Aynı zamanda vergi kaçırmış oluyor” dedi.

‘TAŞERON FİRMALAR SÜREKLİ DEĞİŞİYOR AMA BİZ ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Hastanelere işçi alımı yapan taşeron şirketlerinin sürekli olarak değiştiğini ve yeni gelen taşeron firmanın işçilerin emeklilik hakkı, izin süresi gibi kazanılmış haklarını gasp etmeye çalıştığını dile getiren Emir, “Buraya 50 tane taşeron şirket gelip gidebilir, fakat biz burada çalışmaya devam ediyoruz.

‘TÜRKİYE’DE TAŞERONLAR KAZANILMIŞ HAKLARIMIZI GASP EDİYOR’

Avrupa’daki gibi değil. Orada taşeron firma ihaleyi kaybederse kendisiyle getirdiği 500 işçisini de beraberinde götürüyor. Tazminatını bu şekilde kabulleniyor. Fakat bizde firmalar, isimler değişiyor, personel aynı. Emekli olunacağı zaman, ‘Ben senin işverenin değilim, senin işverenin x firma’ deyip bizi yeni taşerona gönderiyorlar. Yeni taşeron da ‘Biz daha yeni geldik üç aylık bir şirketiz’ diyor. Taşeron şirketler böyle yaparak haklarımızı gasp etmeye çalışıyor” diye konuştu.

‘TALEPLERİMİZ YERİNE GELİNCEYE KADAR FORUMLARI SÜRDÜRECEĞİZ’

Yaşadıkları sorunlara karşı mücadele edeceklerini vurgulayan Emir, aylık 180 saatken 210 saate çıkartılan mesai saatleri düzelinceye kadar ve taşeron firmalar nedeniyle yaşadıkları hak gaspları son bulana kadar hastane içerisinde forum düzenlemeye devam edeceklerini söyledi. Emir, “Her gün 12.00 ile 13.00 saatleri arasında burada olacağız. Bizler kazanılmış olan haklarımızı, yasaların bize ön gördüğü haklarımızı istiyoruz. Hak ettiğimizin fazlasını istemiyoruz, hak ettiğimizden eksiğini de kabul etmiyoruz” diye konuştu.

emekdunyasi.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*