Anasayfa » GÜNDEM » “Tarikat-Cemaat Yurtları Kapatılsın!”

“Tarikat-Cemaat Yurtları Kapatılsın!”

Adana Aladağ’da dinci-gerici bir cemaate ait olan “Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu”nda çıkan yangında 11’i küçük yaştaki öğrenciler olmak üzere 12 kişi ölmüş,  22 öğrenci ise yaralanmıştı. Yurtta kalan çocukların ailelerinin çoğunun maddi durumunun kötü olduğu ve devlet yurdu olmadığı için çocuklarını bu yurda göndermek zorunda kaldıkları birçok habere yansıdı.

Bugün akşam ise DİSK, KESK, TMMOB ve Ankara Tabip Odası bir araya gelerek yaşanan bu feci olaya karşı bir basın açıklaması yaptılar. Eylemde bütün gün direnişlerini sürdüren Nuriye Gülmen, Semih Özakça, Veli Saçılık ve Acun Karadağ da vardı.

Yapılan basın açıklamasının bir kısmı şu şekilde:

“Ülkemizde çocuklar giderek artan biçimde illegal yurtlarda istismara, tacize ve tecavüze maruz kalmakta ya da yine buralarda ölüme teslim edilmektedirler. Geçtiğimiz yıllarda Konya’da yine Süleymancılar Tarikatı’na ait illegal bir yurt binasının çökmesi sonucu onlarca çocuğumuz hayatını kaybetmiş, dün Ensar Vakfı’nın kaçak yurdunda çocuklarımız tecavüze uğramıştı.

Devlet, bizleri yoksullukla, çaresizlikle terbiye edip, çocuklarımızı tarikatlara, cemaatlere mecbur bırakıyor. Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği açıktır, ilköğretim düzeyinde hiçbir çocuk yurtlarda kalamaz, hiçbir kişi veya tüzel kişi ilköğretim ve öncesi çağdaki öğrenciler için yurt açamaz. Özellikle çocuk yaşlardaki eğitim, ailelerin yanında sürdürülmelidir, devlet bu hakkı tüm vatandaşlarına teslim etmelidir.

Artık tuz bile koktu! Ülkemizde yaşanan hiçbir kaza, ülkenin yönetim biçiminden, ülkenin iktidar güçlerinden bağımsız gerçekleşmemektedir. Madenlerde, inşaatlarda işçiler; evlerinde, sokaklarda, otobüslerde kadınlar; tarikatların yasadışı yurtlarında, cemaat evlerinde çocuklarımız ölüyor! Yetkililer ise bu yaşananların hiçbirinde ihmal olmadığını söylüyor.

AKP’nin kendi dindar neslini yetiştirmesi için kaç can daha toprak altına girecek, kaç çocuk tacize ve tecavüze uğrayacak, kaç kadın öldürülecek, kaç insanın daha hayatları karartılacak?

Bizler çocuklarımızın onurlu geleceği için, yaşam hakkımız için direnmeye, doğruları söylemeye ve çocuklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz!

Ne çocuklarımızı, ne okullarımızı, ne emeğimizi, ne yarınlarımızı kirli düzeninize, kanlı iktidarınıza, karanlık hırslarınıza teslim etmeyeceğiz. Laikliğin, eşitliğin, özgürlüğün ve çocukların ülkesini hep beraber kuracağız.”

15267605_1833631930211730_1065487257677634980_n 15253374_1833632163545040_1857550281896307709_n

Fotoğraflar: Seyri Sokak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*