Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Suriye’de BM denetçilerinin konvoyuna ateş açıldı

Suriye’de BM denetçilerinin konvoyuna ateş açıldı

Suriye’de mevcut iktidar, çatışmalarda kimyasal silah kullanıldığı iddialarının araştırılması için BM uzman heyetinin araştırma yapmasına izin vermiş ve bu süreç içerisinde araştırmanın gerçekleşeceği Doğu Guta bölgesindeki askeri faaliyetlerini durdurduğunu açıklamıştı.

Fransız haber ajansının haberine göre bu sabah Doğu Guta’ya gitmekte olan denetçi araç konvoyuna ateş açıldı. Suriye Enformasyon Bakanlığı, denetçi heyetinin güvenliğinin muhalifler kontrolündeki bölgeye girene kadar sağlandığını, saldırının muhaliflerin sorumluluğunda olduğunu öne sürüyor. BM sözcüsü Martin Nesirky, konvoyun keskin nişancılar tarafından kasten hedef alındığını, ölen ya da yaralananın ise olmadığını söyledi. Saldırının ardından bölgede yapılacak araştırmalar askıya alındı.

Daha önce Suriye medyası, kimyasal başlıklı füzelerin muhalifler tarafından Cober’den ateşlendiğini ileri sürmüş, Suriye askerlerinin operasyon sırasında bir tünelde çok sayıda kimyasal madde bulduğunu açıklamıştı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Lukaşeviç’de Suriye’de muhaliflerin BM denetçilerinin çalışması için gerekli ortamı sağlamaya yanaşmadığını söylemişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*