Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Süreyyapaşa direnişi 22. gününde

Süreyyapaşa direnişi 22. gününde

Süreyyapaşa hastanesinde 3 taşeron işçinin işten atılması sonucu başlatılan direniş, kurulan direniş çadırında 22.günü geride bıraktı.

En temel hakları gaspedilen, ücretlerini zamanında alamayan, fazla mesai ücretlerini hiç alamayan, izinlerini düzenli bir şekilde kullanamayan ve Dev Sağlık İş’te örgütlü taşeron sağlık işçileri 22 gündür hukuksuz bir ihbarnameyi imzalamadıkları için atıldıkları işlerine geri dönmek için direnişteler.

Dev Sağlık İş’te örgütlenerek insanca koşullarda ve güvenceli bir iş için mücadele eden sağlık işçileri “İnsan ihaleye çıkartılmaz, sağlıkta taşeron olmaz” diyor.

Direnişin 22. gününde direnişçi işçiler, Dev Sağlık İş ve SES üyesi işçiler, Maltepe BDP’den, Halkevleri‘nden, Gülsuyu-Gülensu Güzelleştirme Derneğinden ve İşçi Meclisi‘nden ziyaretçiler direniş çadırında iftarda kurulan sofrada bir araya geldiler.

22.gün direniş için önemli bir gündü çünkü DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Dev Sağlık İş Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun İl Sağlık Müdürlüğü ile bir görüşmesi vardı.

Süreyyapaşa baştemsilcisi Baki Azboy direnişi destek için gelenlere teşekkür konuşmasının ardından yapılan görüşmenin neticesini aktarması için sözü Ali Rıza Küçükosmanoğlu’na verdi.
Direnişteki kararlılık sonucu İl Sağlık Müdürlüğü‘nün bu görüşmeyi yapmak zorunda kaldığının altını çizerek konuşmasına başlayan Ali Rıza Küçükosmanoğlu topun hastane müdüründen başhekimliğe oradanda İl Müdürlüğü’ne atıldığını fakat aralarında bir iletişimsizlik ve konudan bihaberlik olduğunu yapılan her görüşmede yaşadıklarını belirtti. İl Sağlık Müdüryardımcısı ile görüştüklerini konuyu çözmeye dönük bir irade koyabileceklerini ve kendilerininde buna dönük bir yaklaşımının olduğunu ve kendilerinin atılan işçilerin bayramdan önce yeniden işe alınması gerektiğini belirtiklerini söyledi.

Daha sonra söz alan Dev Sağlık İş Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Enerji Sen Başkanı Kamil Kartal süren direnişlerden ve sendikal mücadelenin öneminden bahseden konuşmalar yaptılar.

Kendiside DEHA’da bir direniş deneyimi yaşamış olan Gülsuyu-Gülensu Güzelleştirme Derneği temsilciside söz aldı. Kendisi için farklı bir duygu olduğunu söyleyerek hastane çevresindeki mahallelerde çoğunlukla işçilerin yaşadığını ve bu direnişin oralara taşınması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

BDP adına yapılan konuşmada Ortadoğuda milyonlrca Kürt’ün yaşadığını ama örgütlü olmadılarından başkaları tarafından yönetildiklerini söyleyerek aynı durumun işçiler içinde geçerli olduğunu kendi hak, talep ve özlemleri için örgütlenmekten başka çarenin olmadığını belirtti.

Süreyyapaşa’da direnişçi işçiler İl Sağlık Müdürülüğü ile yapılan görüşemenin değerlendirmesi ve oradan gelecek tutuma göre direnişlerine yön verecekler. İlk adım olarak Çarşamba günü geniş katılımlı bir eylem yapılması gündemde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*