Home » GÜNDEM » Sur ve Cizre için Amed sokağa çıktı

Sur ve Cizre için Amed sokağa çıktı

HDP, KJA, DBP ve DEM-GENÇ öncülüğünde bir araya gelen binlerce kişi Sur ve Cizre direnişine destek olarak saldırıları protesto etti.

HDP, KJA, DBP ve DEM-GENÇ Sur ve Cizre’de soykırım saldırılarını protesto etmek amacıyla yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Nöbet eyleminin sürdüğü Sümerpark’ta bir araya gelen binlerce yurttaş Sur’a doğru yürüyüşe başladı. Yürüyüşe binlerce kişinin yanında HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, HDP ve DBP eşbaşkanları, TUHAD-FED yöneticileri de katıldı. Kitle sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Katil AKP”, “Katil polis Kürdistan’dan defol”, “Suriçinde direnen gerillaya bin selam” sloganları attı. Park kapısına gelen halkın önü zırhlı araçlarla polisler tarafından kesildi. Yürüyüşün engellenmesi üzerine burda TUHAD-FED tarafından basın açıklaması yapıldı. Diyar TUHAD-DER Eşbaşkanı Cahit Demirkıran, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın perspektifi dışında atılan her adımın Kürdistan’a ve Ortadoğu’ya katliam ve ölüm getirdiğinin ortaya çıktığını söyledi.

‘Kazanan halk olacaktır’

17 yıldır süren İmralı direnişinin tüm Ortadoğu topraklarında umuda neden olduğunu dile getiren Cahit, AKP hükümetinin her alanı kan gölüne çevirdiğini vurguladı. AKP hükümetinin kendi iktidarı için tehlike gördüğü müzakere sürecini sonlandırdığını belirten Cahit, “9 aydır sayın Öcalan’dan haber alınmamaktadır. Bu durum başta ailesi ve Kürt halkını endişelendirmektedir. AKP hegemonyası, zulmü ne kadar fazla olursa halkın direnişi o denli artacaktır. Faşist saldırılara karşı kazanan halk olacaktır” dedi.

‘Devlet kazanamayacaktır’

Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ise aylardır Kürt halkına dönük en ağır silahlarla saldırıldığını söyledi. Feleknas, Sur’da söz ederken dahi silah seslerinin duyduklarını belirterek, “Ne olursa olsun halkın gösterdiği direniş kırılmayacaktır. Verilen bu görkemli direnişi devlet anlamlıdır. Tüm saldırılarına rağmen devlet kazanamayacaktır. Sultan Irmak yaşamını yitirdi haberini aldık. Öyle bir devlet ve hükümetle karşı karşıyayız ki ne yapacağını bilmiyor” diye belirtti.

‘Buradaki tanklar NATO’nun tankları’

Sur için giden tanklar üzerinde görüşmeler yaptıklarını aktaran Feleknas, “Avrupa’ya yolladığımız fotoğraflar karşısında o tankların Avrupa’dan geldiği ortaya çıkmıştır. Avrupa sahte siyasetten vazgeçmelidir. Halkın üzerinden kirli siyaset yapmayın. Bugün görmezden gelirseniz yarın daha kötü olacaktır. Gün gelecek halkın önüne çıkıp hesap vereceklerdir. Sayın Öcalan üzerindeki tecritten vazgeçin. Gün gelecek yine oraya gideceksiniz. Bu nedenle kirli siyasetten bir an önce vazgeçin” diye konuştu.

Yürüyüşü engelleyen polislere bir kadın haykırarak, “Sizi buraya ölün diye gönderdiler. Erdoğan’ın oyununa gelmeyin. Camilere gidip boy gösteren Cumhurbaşkanı burada camileri yıkıp, yaralıların ölmesine göz yumuyor. Gelin ortak olmayın bu katliama” dedi. Açıklamaların ardından halk nöbet eylemine destek sundu.

JINHA/AMED

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*