Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Son iki yılda kapitalizmin insani yıkımı %55 arttı

Son iki yılda kapitalizmin insani yıkımı %55 arttı

Kapitalizmin yapısal krizlerinin sonucu olarak savaş, ölüm, sefalet ve açlık oranları 124 milyona ulaştı. Sadece son 2 günde 110 kişi açlıktan öldü.

Kapitalizmin kriz ve savaşları sonucu açlık ve ölümle burun buruna olan kesimin %80’i çocuklar.

Nijerya’nın kuzeydoğusu ile Yemen ve Güney Sudan kıtlık riskiyle karşı karşıya, Lowcock, Etiyopya, Somali ve Kongo’da gıda güvensizliğinin endişe verici boyutta olduğunu ifade ediliyor.

Savaş süreçlerinin özellikle kısa süre önce yaşayarak gördüğümüz Türk faşist devletinin Efrin işgali sırasında köyleri ele geçirip, Efrin halkının suyunu kesmesi gibi, dünyada savaş tehlikesinin artmasıyla, çiftlikler, pazar yerleri, tarım alanları sermayenin üretim biçiminin toprağı sanki yeteri kadar kirletememiş olduğu gibi şimdi mayınlarla hava uçuruyor.

Dünya kapitalist gıda programı bunu savaş ortamlarının gıda güvensizliğine neden olduğuyla ilişkilendirse de, bunun açlığın temel nedeni bakımından ve dönemsel bir şey olmadığı, kapitalizmin küresel düzeyden doğa ve insan üzerinde yarattığı uzun dönemli bir sömürü ve yıkım sürecinin sonucu olduğu gerçeği gizlenemez. BM’nin 2030 yılına kadar sıfır açlık programı yalandan ibarettir. Savaş, açlık, sefalet ve sömürünün ortadan kalkması sosyalizmsiz mümkün değildir.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*