Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Somalı madenci aileleri: Katillerin tekmeleri de direniş de sürüyor!

Somalı madenci aileleri: Katillerin tekmeleri de direniş de sürüyor!

Somalı madenci ailelerin dava sonucunu protesto için Çanakkale, İstanbul, Kocaeli, Zonguldak’ta adalet buluşmalarına sık sık müdahale eden burjuva-faşist devlet iktidarı ve polisi, aileleri Ankara’da da engellemeye çalıştı, ve iki kez saldırıda bulundu.

Eskişehir yolu girişinde ailelerin otobüsünü çeviren polis, otobüsü Otogar’a çekmeye çalıştı. Aileler ise HSYK’ya yakın bir noktada otobüsten inerek katledilen işçilerin resimleri ve katil patron ve devlet yetkililerine ceza verilmesi istemiyle yürüyüşe geçtiler. Polis biber gazıyla madenci ailelerine saldırdı. Bir polis amiri ailelere “otobüse geri dönün yoksa sizi süpürürüz” diye bağırdı.

Ankara Barosu avukatlarının çabasıyla açıklamalarını yapan aileler, daha sonra Ankara’da katledilen madenciler ve tüm işçiler için yapılan bir forum ve etkinliğe katıldı.

Forumdan sonra Madenci Anıtı önünde açıklama yapmak isteyen ailelere polis yine gaz ve plastik mermiyle saldırdı.

#Adaleti Yeryüzüne Çıkarıyoruz diyerek Ankara'ya gelen Soma'lı aileler Mülkiyeliler Birliğinde yapalına panel/forumdan sonra Madenci anıtına çicek koymak isteyen ailelere polis saldırdı.

Gepostet von Devrimci Proletarya am Montag, 16. Juli 2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*