Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Soma bakanından vatan, millet teraneleri

Soma bakanından vatan, millet teraneleri

Soma‘daki işçi katliamının sorumlularından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda “şehit” olmak istediğini açıkladı.

Terör olaylarını enerji sektörüyle alakalı, Kürt kardeşlerimizin aldığı hizmeti ciddi olarak aksattı. Boru hattı 22 kez son 7 yılda bombalandı PKK tarafından. 500 milyon doların daha üzerinde bir bilanço oluştu(Radikal)

Kürdistan’da Kürt halkının direnişi ve PKK’nin enerji kaynaklarının sağlandığı boruları patlatması, sermayenin musluklarını kapatması, milyonlarca dolar zarar edilmesi anlamına geliyordu. Bu durumdan içi yanan Bakan Tamer Yıldız, bir yandan sermayeye sonsuz hizmetkarlığını dile getirirken diğer yandan  dinsel duygular üzerinden yaklaşan seçimler üzerinden oynamaya başladığını gösteriyor.  301 işçinin ölmesinden zerre pişmanlık duymayan sermaye bakanı, Ortadoğu’daki kan deryasından akarak gelen enerji kaynaklarının kesilmemesi için “şehit” olacağını ima etmesinde şaşılacak elbette bir şey yok. Yalnız O neoliberal demokrasinin muhafızlarına Kürt halkı ve bölge halkları ve işçileri üzerinden oynanan kirli savaşta kendilerini feda etmelerini telkin ediyor. Durumun korkutucu yanı Kürt halkının işkencelerle katledilmesi, Soma’da olduğu gibi büyük maden işçilerinin  kapitalizmin çarkınla daha çok kana bulanması olacak.

“İnsanın iç muhasebesi, Allah’la arasındaki bir konudur. Benim amacım Allah nasip ederse şehit olmaktır. Bunu açıkça söylüyorum. Dinim milletim vatanım için… Oğlumun bedelli askerlik konusu… Tamamen bir iftira. Yapsa onu söylerim… Askerliklerini yapmadılar” (Hürriyet)

Diğer yandan Bakanın “şehit olmak istiyorum” palavrası sosyal medyada alay konusu oldu:

 

bakan allah kısmet ederse şehit olmak

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*