Home » BASINDAN » Sistematik şiddet gören Damla Kutulu’ya meşru müdafaadan beraat-Sendika.org

Sistematik şiddet gören Damla Kutulu’ya meşru müdafaadan beraat-Sendika.org

Yaklaşık 15 yıldır kendisine sistematik şiddet uygulayan eşi Fikret Kutulu’yu geçtiğimiz Ağustos ayında öldüren Damla Kutulu, tutuksuz yargılandığı davadan meşru müdafaa kararıyla beraat etti.

kadin-mesru-mudafaa

Manşet Kocaeli’nin haberine göre, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında (2015) Kocaeli’nin Körfez ilçesinde eşi Fikret Kutulu’dan (33) 15 yıl boyunca sistematik şiddet gören Damla Kutulu (29), eşinin başına piknik tüpüyle vurmuş ve eşini 14 yerinden bıçaklayarak öldürmüştü. Olay sonrasında nöbetçi mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Damla Kutulu’nun eşini öldürmesiyle ilgili davanın ikinci duruşması bugün (16 Mart) Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
‘Bana yaşattığı acıyı yaşatmak istedim’
Davanın ilk duruşmasında ifade veren sanık Damla Kutulu, “Biz görücü usulü ile evlendik. Eşim beni evlendiğimizden bu yana hep dövdü. Biri 12, diğeri 10 yaşında iki tane kızım var benim. 15 senedir belki düzelir diye sabrettim. Ayrılmak istedim ama beni öldürmesinden ve çocuklarımın kötü yola düşmesinden korktuğum için boşanamadım. Sürekli alkol alırdı. Beni sürekli aldattığını herkes biliyordu. ‘Seni öldürürüm’ diyerek beni sürekli tehdit ediyordu. Eve her gelişinde bana şiddet uyguluyordu. Çocuklarımı da dövüyordu. Olay günü, Fikret beni dövdü. Dövmekten yorulunca biraz dinlendi, sonra yine dövmeye devam etti. Sonrasında da arkadaşıyla buluşmak için dışarıya çıktı. Geldiğinde beni tekrar dövecek diye kızlar evdeki tüm kesici aletleri ve bana vurduğu şeyleri sakladı. Eve geldiğinde kızlara ‘Atlama ipiniz var mı?’ diye sordu. Kızlar yok deyince de, ‘Tamam, ben yarın silah alıp annenizi vuracağım’ dedi. Sonra beni yine dövmeye başladı. Piknik tüpüyle yüzüme vurdu. Beni dövdükten sonra uyudu. Uyandıktan sonra beni tekrar döveceğini düşündüm ve mutfağa gidip piknik tüpünü ve bıçağı aldım. O yatarken bana çektirdiği acıyı yaşaması için tüple bir kere vurdum. Sonra ayağa kalkar gibi oldu ve ‘Ne yapıyorsun?’ dedi. Böyle olunca ben de kalkıp beni öldürecek diye korktum ve bıçağı rastgele salladım. Hareket etmediğini görünce de üzerini örttüm ve eniştemi arayıp olanları anlattım” sözleriyle dehşet anlarını anlatmıştı.
‘Olay gerçekleşmemiş olasaydı müvekkilim maktül durumunda olacaktı’
Davanın bugün görülen ikinci duruşmasına tutuksuz yargılanan Damla Kutulu ve ailesi katıldı. Duruşmada tanık ifadelerinin dinlenilmesine gerek olmadığına karar veren mahkeme heyeti Cumhuriyet Savcısı’nın görüşünü sordu. Cumhuriyet Savcısı mahkemeye sunduğu görüşünde, sanık Damla Kutulu’nun meşru savunma halinde ve ağır tahrik altında suç işlediği için hapis cezası almamasını ancak hak mahrumiyeti cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Savcının görüşünün ardından mahkeme heyetinden söz alan sanık Damla Kutulu’nun avukatı Anıl Acurman, “Sanığın olay günü çekilen fotoğrafları net olarak ortadadır. Tarafların müşterek çocukları olan ve henüz 9 ile 11 yaşlarındaki çocukların ifadeleri dahi yaşadıkları dehşetin özetidir. Daha önce de belirttiğim gibi meşru müdafaa gerçekleşmiştir. Müvekkilimin olay günü yaşadığı şiddet, hakaret ve tehditler ortadadır. Maktül olay günü müvekkilime kendisini öldüreceğini defalarca söylemiştir. Eğer bu olay gerçekleşmeseydi, muhtemelen müvekkilim şu anda maktül durumunda olacaktı. Bu hususlar dikkate alınarak müvekkilimin beraatini istiyorum” dedi.

Mahkeme meşru müdafaa koşullarının oluştuğuna karar verdi

Sanık Damla Kutulu’nun sözlerinin ardından mahkeme heyeti karar vermek amacıyla duruşmaya ara verdi. Aranın ardından Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Evrim Cansu tarafından açıklanan gerekçeli kararda, “Her ne kadar sanık Damla Kutulu hakkında eşi olan Fikret Kutulu’yu kasten öldürdüğü iddia edilmiş ise de, maktülün sanık ile evlendiği tarihten itibaren 15 yıl boyunca aralıksız olarak sanığa sözlü ve fiili şiddet uyguladığı, çocukları ile birlikte sürekli kötü yaşam koşullarına maruz bıraktığı, suç tarihinde sanığı birden fazla kez ve çocukları ile birlikte darp ettiği, sanığın suç tarihinden sonra da çocukları ile birlikte sürekli olarak kötü yaşam koşullarına ve ağır şiddete maruz bırakılacağı ihtimalinin muhakkak olduğu, maktülün sanığa yönelik 15 yıldır süregelen saldırılarının devamlılık taşıdığı, sanığın saldırıların devam edeceği korkusuna kapıldığı, her seferinde kaçmaya ya da resmi makamlara başvurmaya cesaret edemediği, suç tarihinde maktül tarafından ağır şiddete maruz bırakıldığı, birden fazla kez ölümle tehdit edildiği ve dosya kapsamında meşru müdafaa koşullarının oluştuğu anlaşılmaktadır. Bu sebeple sanık Damla Kutulu’ya ceza verilmesine yer olmadığına ve beraatine karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*