Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Şişecam grevi 3.gününde

Şişecam grevi 3.gününde

Toplusözleşme görüşmelerinde talepleri karşılanmadığı için 10 fabrikada greve çıkan Kristal-İş üyesi cam işçilerinin grevi, 3 gününde.
5 bin 800 Şişecam işçisinin 10 fabrikada sürdürdüğü grev, ilk gününden itibaren patron tarafından türlü saldırılar ile kırılmaya çalışılıyor.
Grevin sürdüğü Lüleburgaz’da kurulu Kırklareli Cam Sanayii fabrikasında, fabrika yönetimi taşeron işçiler eliyle stok malları tırlara yükleyerek çıkardı. Buna tepki gösteren işçiler, fabrikanın önünde toplanarak tırların giriş çıkışını durdurdu. Trakya Cam ve Otocam işçileri de Kırklareli Cam fabrikasına gelerek arkadaşlarına destek verdi.Fabrika önüne gelen Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş, patron ne yaparsa yapsın grevi başarıya ulaştıracaklarını belirtti. Fabrika yönetiminin sendika üyesi olmasına rağmen grev kapsamı dışında olan işçilere baskı yaptığını söyleyen Çetintaş, “İçerideki işçi arkadaşlarımıza iş yaptırılıyor” dedi.
İşçilerin işten atılmakla tehdit edildiğini belirten Çetintaş, “Eğer patron her şeyi göze alıyorsa işten atsın bakalım” diye konuştu.
Fabrikaya gelen jandarma ile işçiler arasında da gerginlik yaşandı.Mersin’deki Trakya Paşabahçe fabrikasında da patron grev kırmak istedi, gerginlik çıktı. Fabrika yönetimi, üretilen camları çıkarma girişiminde bulundu. Grevdeki işçiler, malzeme çıkışına engel olmak için fabrika girişini araçlarla kapattı. Fabrikaya yığılan çevik kuvvet polisleri, işçileri tehdit etti. İşçiler, grevi sloganlarla sürdürdü.
Cam işçileri, Mersin’de düzenlenen Tantuni Festivali’nde kürsüyü işgal etti.
Toplu İş Sözleşmesi’nde yaşanan uyuşmazlık sonucunda Türkiye genelinde greve çıkan binlerce cam işçisi, grevlerinin 3. gününe girdi. Paşabahçe Mersin fabrikasında çalışan işçiler bugün haklı davalarını duyurabilmek için Tantuni Festivali’nin yapılacağı Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Barış Meydanı’na gitti. Festival alanına giren yüzlerce grevci işçi, sloganlarla kürsüye yürüdü. İşçiler haklı davalarını duyurmak için kürsüye çıkmak istediklerinde ise yasakçı bir tutumla karşılaştılar.

Sahnedeki görevlilerin işçilerin sahneye çıkmasını engellemek istemesi üzerine, işçiler ile görevliler arasında gerginlik çıktı. İşçiler engelleme girişimlerine rağmen sahnede yer aldılar. Görevliler ise işçi düşmanlığını ileri bir düzeye taşıyarak kolluk güçlerini işçileri sahneden indirmesi için alana çağırdı.

Bir sendika yöneticisi alandaki kalabalığa seslenerek, amaçlarının greve çıkan cam işçilerinin seslerini duyurmak olduğunu söyledi ve amaçlarına ulaştıklarını belirtti. Bir süre daha kürsü işgalini sürdüren işçiler daha sonra alandan ayrıldı.

RedHack cam grevini selamladı

Hak yiyen Şişecam’a ait anadolucam.com.tr sitesi RedHack tarafından hacklendi.

Video: Cam işçileri: EMEĞE UZANAN ELLER KIRILIR!!!

Kaynak: Etha, Birgün, Kızılbayrak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*