Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Şırnak’ta Sokağa Çıkma Yasağı ve Çatışmalar Sürüyor

Şırnak’ta Sokağa Çıkma Yasağı ve Çatışmalar Sürüyor

Şırnak kent merkezinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ikinci gününe girdi. Şırnak kent merkezinde ki çatışmalar ve abluka giderek şiddetleniyor. Yasağın başlaması ile birlikte kentin bir çok noktasına tanklar ile bomba atışları yapılıyor.

Saldırlar karşısında kürt gençliği direnişi sürdürüyor. İlk çatışmalarda iki polis ve bir asker yaşamını yitirdi. Direnişin sürdüğü mahallelerde zorla göç ettirilen ailelere evlerinin asker yada polis tarafından kullanılması konusunda zorla belge imzalatıldığı ortaya çıktı. Radikal tarafından yapılan haberde

Şırnak’ta bulunmadıkları süre boyunca evlerinin kullanımından kaynaklı ortaya çıkacak olaylardan sorumlu olmadıkları belirtilen tutanaklarda şu ifadeler yer aldı:

“Evimin bulunduğu merkeze bağlı mahallede, terör olayların yaşanması, barikatların bulunması ve terör olaylarını engelleyebilmek amacıyla muhtemel sokağa çıkma yasağı ilan edilebileceği olasılığına karşı aile bireylerimle birlikte evimde eşya taşıma imkanım bulunmadığı için eşya almadan ayrılacağımızdan; bahse konu ikamet ettiğim adresteki evimden ayrıldığım için evimin herhangi birileri tarafından kullanılması durumunda sorumluluk almak istemiyorum. Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı, Şırnak-merkez veya merkeze bağlı belli mahallelerinde, Şırnak Valiliği tarafından sokağa çıkma yasağı ile ilgili ilan edileceği tarihten itibaren ikamet ettiğim adreste bulunan evi boşaltmam nedeniyle, birileri tarafından kullanılması durumunda oluşabilecek terör olaylarıyla ile ilgili herhangi bir alakamın bulunmayacağı gibi benim bilgim ve rızam olmadan kullanılmış olacağının bilinmesini istiyorum.”

sirnak-tutanak-16mart2016

Yaşanan saldırlar yüzünden birçok aile Cizre ve Silopi’ye göç etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*