Home » DÜNYA » Şili’de yine, yeni, hep isyan: “Devrim gereklidir ve mümkündür!”

Şili’de yine, yeni, hep isyan: “Devrim gereklidir ve mümkündür!”

Şili yine ayakta, yeniden isyanda.

Panguipulli kentinde, bir sokak hokkabazının askeri-polis tarafından öldürülmesi üzerine isyan çıktı. Belediye binası ve polis karakolu başta olmak üzere, çok sayıda devlet kurumu binası ateşe verildi.

Kapitalist devlet yetkilileri, sokak emekçisinin polise karşı koyduğu ve saldırdığı yalanını söylediler. Oysa isyanı tetikleyen video çoktan sosyal medyada on binlerle paylaşılmıştı bile. Videoda, sokak emekçisinin polisten kaçarken öldürüldüğü, ancak hiçbir tehditkar tutumu olmadığı, silahsız olduğu apaçık görülüyor.

İsyan üzerine emekçiyi öldürülen polisler tutuklanmak zorunda kalındı. Pinochet artığı başkan Pinera, polisten “olay hakkında bilgi vermesini” rica etti!

Şili’de Ekim 2019’dan itibaren isyan ve direniş dalgaları, Pandemiyle yaşanan bazı kesintilere karşın sürüyor. Bu hafta sonu, başkent Santiago’da polis baskıları ve cinayetlerine karşı ve siyasi tutsakların (hapishanelerde açlık grevi yapan ezilen-yerli ulus hareketinden tutsaklar, sokak eylemlerinden tutuklananlar) serbest bırakılması için yine büyük kitle eylemleri gerçekleşecek. Şimdiden Santiago sokaklarında ve Ekim İsyanıyla Onur Meydanı adını alan merkezi meydanında barikatlar yükseliyor, çatışmalar yaşanıyor. Santiago sokakları ve duvarlarında Şili işçi, kadın ve yerlilerinin ünlü sloganı yazıyor: “Devrim gereklidir ve mümkündür!”

Şili Ekim İsyanı ve Şili’de sınıf savaşımları için bkz.

Kitabı indirmek için:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*