Home » DÜNYA » Diren Şili

Diren Şili

Şili’de öğrenci ve işçi örgütlerinin birlikte gerçekleştirdiği genel grevde, bir çok fabrika ve işyeri durdu, okul ve üniversiteler işgal edildi, ana limanlar ve ana arteller işçiler ve öğrenciler tarafından bloke edildi.

Öğrenci hareketinin çatı örgütü Şili Öğrenci Konfederasyonu’nun genel grev çağrısına, kamu çalışanları ve işçi sendikaları da dayanışma grevi ile yanıt verdi.

Parasız ve nitelikli eğitim, ücretlerin yükseltilmesi, sağlık politikalarının değişmesi ve sendikal haklar, başlıca genel grev talepleri arasındaydı.

Gösteriler özellikle başkent Santiago’da yoğunlaştı. 45 okul ve 25 üniversite işgal edildi ya da greve gitti. Bir çok büyük kentte, büyük limanlar ve madenler işgal edildi ya da greve gitti. Greve özellikle liman ve maden işçilerinin, öğretmenlerin yoğun ve etkin katılımı dikkat çekti.

Liman İşçileri Sendikasına üye işçiler, öğrenciler ve kitlesel eylemli dayanışma güçleri, büyük liman kenti ve sanayi bölgesinde büyük gösteriler yaptı.

Ülkenin kuzey kesiminde, göstericiler bakır madenlerini durdurmaya yoğunlaştılar. İşçilerle birlikte lise öğrencileri örgütü ACES ve Şili Üniversite Öğrencileri Sendikası, parasız eğitim ve madenlerin ulusallaştırılması taleplerini birlikte yükselttiler. Stratejik bir öneme sahip Chuquicamata maden bölgesine giden yollar barikatlarla bloke edilirken işçiler de greve gitti.

Calama kentinde 3 bin otobüs şoförü greve çıktı, ulaşım durdu. Santiago’da şiddetli çatışmalar yaşandı.

Öğrenci gösterilerine karşı saldırganlığıyla meşhur devlet başkanı, önümüzdeki günlerde Parlamentoya “toplumsal olaylar ve kitle gösterilerine karşı bir tedbirler paketi tasarısı sunacağını” açıkladı. “Bu özgürlüğün kısıtlanmasına ilişkin değil” dedi, “tersine, barış içinde yaşamak isteyen Şilililerin çoğunluğunun özgürlüğünü korumaya dönük bir tasarı.”

s_p41_89702613

s_p14_85944941

s_p12_RTX111PL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*