Home » DİRENİŞ ÇADIRI » SİDEMİR işçilerine polis saldırısı

SİDEMİR işçilerine polis saldırısı

Sivas Demir Çelik İşletmeleri’nde (SİDEMİR) çalışan ve ücretlerini alamadıkları için geçen aydan beri aralıklarla eylem yapan işçiler yürüyüş yapmak isteyince, polis engeliyle karşılaştı. Biber gazı saldırısına uğrayan işçilerden 8’i gözaltına alındı.

SİDEMİR’de çalışan ve yaklaşık 4 aydır ücretlerinin ödenmediğini belirterek günlerdir eylem yapan işçiler, bugün bir kez daha toplandı.

Kent meydanında bir araya gelen yaklaşık 100 işçiye aileleri de destek verdi. Geçen ay yoğunlaştırdıkları eylemlerine fabrikaya kayyım atanmasından dolayı bir süre ara veren işçiler, bir gelişme yaşanmaması üzerine tekrar eylem yapmak istedi.

Meydanda toplanan ve ücretlerini alamadıkları için mağdur olduklarını belirten işçiler İnönü Bulvarı üzerine yürümek isteyince, polis saldırısı ile karşılaştı.

COP VE BİBER GAZI

Yürüyüşe izin vermeyen polis ekipleri grupa cop, biber ve portakal gazı ile saldırdı Yönlerini değiştiren işçiler bu kez Valilik binasına yürümek istedi. Polis buna da izin vermeyerek bir kez daha saldırdı. Ardından Atatrürk Caddesi üzerinde yürümek isteyen ekip bir kez daha polis engellemesi ile karşılaştı. İşçilerin eylemi üzerine çok sayıda polis kent meydanında görev aldı. Polisin gazlı saldırısından etkilenenler zor anlar yaşadı. Polise direnen işçilerden 8’i gözaltına alındı. Meydanda toplanan işçiler Sivas Valisi Alim Burut ile görüşmek istediklerini belirterek bekleyişe geçti. Grubun etrafı polis ekiplerince sarıldı. Polis ekiplerinin aracılığı ile bir temsilcinin Valilik binasına görüşme için gitmesine izin verildi. Bazı işçiler ise kent meydanı yakınındaki 5 katlı bir binanın çatısına çıkarak protesto eylemi başlattı.

sidemir1

sidemir-iscileri-eylem-1

sidemir-iscileri-eylem-2

(Sivas/DHA)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*