Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Sermayenin hayatı ve işçilerin ölümleri

Sermayenin hayatı ve işçilerin ölümleri

Bugün Şırnak’ta gaz sızması sonucu 3 maden işçisi metan zehirlenmesiyle yaşamını yitirdi. Gazdan zehirlenen işçi arkadaşlarını kurtarmak için madene giren iki işçi de fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Şırnak’ta 17 Ekim’de de meydana gelen göçükte 8 maden işçisi yaşamını yitirmişti.

“Hayatımız Maden”

Daha 24-25 Kasım’da maden patronları ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Hayatımız Maden” sloganıyla Antalya’da lüks bir otelde “Maden Çalıştayı” düzenlediler. Turistik lüks otelde düzenlenen “Maden Çalıştay”ında tabii tek maden işçisi yoktu. Maden karlarını nasıl artırırız hesapları vardı.

Bakan ve maden patronları, lüks otelde lüks mezeler atıştırıp konuşuyor, maden ocaklarında yerin altında işçiler ölüyordu.

Bakan Türkiye’de madenciliği büyütme, dünya madencilik sıralamasında yükselme vaatlerinde bulunuyor, maden işçileri ölüyordu.

Bakan, 20 milyar dolarlık maden ihracatı hedefinden bahsediyor, maden işçileri ölüyordu.

Bakan, maden patronlarına, daha hızlı ve etkin bir madencilik sistemine geçileceği müjdesi veriyor, maden işçileri ölüyordu.

Bakan, madenlerde güvenlik denetimlerini artırdıklarını, 2017’de 5 bin maden sahasını denetlediklerini, bin 780 ocağı kapattıklarını anlatıyor, maden işçileri daha fazla ölüyordu.

Bakan ve maden patronları, Antalya’da, lüks arabaları ile geldikleri lüks turistik otelde maden işçisi cesetleri atıştırarak “Hayatımız Maden” kurultayı yaparken, maden işçileri, yerin dibinde, ölmeye devam ediyorlardı…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*