Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Sarı yelekliler 18. defa sokakta, direnişte…

Sarı yelekliler 18. defa sokakta, direnişte…

18. kez Paris’te erken saatlerde başlayan Sarı Yelekliler’in eylemleri hükümet tarafından bastırılmak isteniyor, zaman zaman polis ile Sarı Yelekliler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Tekellerin istediği, hükümetinin çıkardığı maske takanlara para ve hapis cezası parlementoda onaylandı. Daha ilk haftasında Champs elysse cadesinde herkes maskeli eyleme katıldı. Tekellere ait mağazaların vitrinleri yerlerde, onların yasalarıysa çöpte!

Eylem devam ederken, daha detaylı olarak Devrimci Proletarya Paris’in aktardığı bilgiler şu şekilde:

Bugün Fransa’da Sarı Yelekliler’in çağrısıyla iltmaton gilet jaune. Bütün Fransa sabahın erken saatlerinde başladı. Sabah saat 9:30’da itibaren başlayan çatışmalar Şanzelize’de ve bütün ara sokaklarda gün boyu devam ediyor. Uluslararası tekellerin bütün mağazaları vitrinleri yerle bir edildi ve mağazalarının içerisindeki bütün ne varsa çıkarılıp göstericilere dağıtıldı.

Geçtiğimiz hafta apar topar parlementoda geçirilen, adını kaçır yasası diye koydukları radikal göstericilere karşı sert önlemlerin alındığı yasalar çıkartıldı. Maske takan göstericilere 15.000 Euro para cezası ve hapis cezası geldi. Bu yasa bugün göstericiler tarafından çöpe atıldı, ve neredeyse yasayı protesto etmek için göstericilerin yüzde sekseninin yakını maske takmış ve eline bütün savaş aletlerini alarak gelmişti. Meydan okurcasına sabah 9:30’da Şam Elysée geldiğimizde barikat ve yüzlerce polis aracıyla karşılaştık. Göstericiler polise karşı yoğun bir eylem yaparak polisin maili Şanzelize meydanda çıkmasını başardılar ve meydanı özgürleştirdikten sonra ne kadar Tekeller ait mağaza, işyeri, banka varsa hepsini yerle bir ettiler. Polis onlarca kez saldırıp barikatları kaldırmasına rağmen yeniden yeniden barikatlar kuruldu. Şu anda bu haberi geçtiğimiz sırada halen barikatlar devam ediyor, halen çatışmalar devam ediyor, bu haberi size bizzat eylemin içerisinde yapıyoruz, seri olarak da bugün eylemde pankartımızda yerimizi aldık.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*