Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Sağlam girilen hapishanelerden kefenle çıkma özgürlüğü varken, kefenle yürüyüş yapmak yasak

Sağlam girilen hapishanelerden kefenle çıkma özgürlüğü varken, kefenle yürüyüş yapmak yasak

Taksimde yapılmak istenen her türlü eylem ve etkinliği gaz demokrasisi ile dağıtan burjuvazi Ankara’da kefen demokrasisi ile kendini gösterdi. Hapishanelerde hasta tutsakların serbest bırakılması talebi ile kefenli yürüyüş yapmak isteyen kitlenin önü TOMA ve çevik kuvvet polisleri tarafından üstlerinde kefen olduğu gerekçesi ile kesildi.

İHD Ankara Şubesi ve TUHAD-FED Ankara Temsilciliği, cezaevlerinde yaşanan ölümlere dikkat çekmek ve hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle kefenli eylem yaptı.

KESK’E bağlı sendika ve devrimci demokrat kurumların da destek verdiği eylemde kitle YKM önünde toplanarak Adalet Bakanlığı önüne yürümek istedi. En önde kefen giyenlerin olduğu kitlenin önü TOMA ve çevik kuvvet polisleri barikatı ile kesildi. Polis şefleri kefenli bir şekilde yürünmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

hastatutsaklareylemi2-

Polis barikatı önünde yapılan basın açıklamasından sonra oturma eylemine geçildi. Yapılan açıklamada, ülkede doksan gündür ölüm haberi duyulmuyor diyenlere seslenilerek şunlar söylendi; “mahpusların yaşamını bu kadar mı yok sayıyorsunuz? Şehabettin Yücel, İrfan Eskibağ ve Gürgin Kurt bu doksan günde öldüler. Ölenler bu ülkenin hapishanelerinde sağlıkları ve yaşamları devletin sorumluluğunda olan insanlardır.”
Açıklamada, ölümlerin vebalinin herkes için ağır olduğu vurgulanırken “Cezaevinden çıkan her tabut, insanlığımızı da içine koyuyor” denilerek hasta tutsakların derhal serbest bırakılması gerektiği söylendi.
Eylem, hasta tutsaklar için duyarlı olunması çağrısı, hasta tutsakların tümü serbest bırakılıncaya kadar eylemlerin devam edeceği vurgusu ile sonlandırıldı.

hastatutsaklareylemi1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*