Home » İŞÇİ SINIFI » Sabiha Gökçen Havalimanı’nda işten çıkarma ve direniş

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda işten çıkarma ve direniş

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yer hizmetleri şirketi ISG, Hava-İş Sendikası’nda örgütlenen 550 işçiyi, TİS süresi bitmeden işten attı. İşten atılan işçiler, 3 Ocak’ta havaalanında işten atılmalarını protesto ettiler.
Pegasus, sendikal örgütlenmeyi kırmak için, ISG ile olan sözleşmesini feshederek, yer hizmetlerini Çelebi AŞ’ye verdi.

Hava-İş Sendikası, 2 yıldır süren örgütlenme mücadelesinin ardından 2011 Kasım’ında sözleşme imzalamıştı.

Hava-İş ve atılan işçiler tarafından yapılan açıklamada, saldırının İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki örgütlenmeyi kırma hedefi taşıdığı vurgulandı:

“Yapılan sözleşme feshi danışıklı dövüştür ve amaç sendikalı toplu iş sözleşmeli bir düzenden kurtulmaktır.ISG Yer Hizmetleri A.Ş Yönetim Kurulu üyeleri bu olaydan daha 1 ay önce yüzlerce üyemizin katıldığı ve izlediği toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde herkesin önünde şirketin işlerine devam edeceğini ve işçilerin kaygı duymamasını bizzat açıklamışlardır. Ancak bizim bildiğimiz namus olan söz artık, bu şirkette ikiyüzlülüğün sahteciliğin adı olmuştur.

İSG işçilerinin verdiğini kararlı ve bilinçli mücadele bu havalimanında ve diğer sendikasız işyerlerinde dalga dalga yayılmış ve umut olmuştur. Şimdi bütün havayolu patronları bu umudu kırmak için ortak davranıyorlar.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*