Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Reno’da Direniş Sürüyor

Reno’da Direniş Sürüyor

Renault’ta işten atma saldırısı sonrasında başlayan direniş polis saldırılarına rağmen sürüyor. Reno işçisi direniş konusunda kararlı. Gece vardiyası sırasında evlerinden fabrikada direnişe katılmaya gelen işçilerde dahil olmak üzere 22 öncü işçi polis tarafından gözaltına alındı. İşçilerin gözlatında hala tutuldukları gelen bilgiler arasında.

Patron sabah saatlerinde 12 sendikalı işçiyi daha işten attığını duyurdu.Ayrıca 50 işçinin adının olduğu bir liste yaynlayarak idari izinli olduklarını belirtti. İşçiler idari izin demenin işten atma anlamına geldiğini belirtiyor. Fabrika önünde saldırı, ev baskınları patronun yemek hatta su vermeme saldırlarına rağmen reno işçisi direnişi büyütüyor. İşçiler saldırı son bulana ve talepler kabul edilene kadar direnişi sürüdüreceklerini belirtiyor.

Birleşik Metal’den açıklama,

“Valilik işçileri sindirmek için hereşyi yapıyor. Fabrika içindeki işçilerin de özel güvenlik adı altında fabrikaya sokulan 500’ün üzerinde kişi tarafından baskı altına alındı. Fabrika içinde çalışılacak durum yok. Fabrika adeta esir kampına, tutuklama kampına dönüştürülmüş durumda. Onlarca işçi gözaltına alındı. Ortada suç olmamasına rağmen hukuksuz ve keyfi olarak sadece ve sadece işçi arkadaşlarımızın mücadeledeki rollerinden alıkoymak ve diğer işçilere gözdağı vermek maksadıyla arkadaşlarımız emniyet birimlerinde tutuldu. Fabrika içinde ve dışında baskı ve terör ortamı yaratıldı. Bugüne kadar 30 kişinin işten atıldı. Önümüzdeki günler içinde başka çıkışlar olabilir izlenimi yaratmaya çalışıyor. Biz işçi arkadaşlarımızın birlik ve beraberliği, örgütlü mücadelesiyle bu haksız çıkışları engellemeye çalışacağız. Arkadaşlarımızı psikolojik olarak çöküntü içine sokma çabası var. Bundan sonra da mücadeleye İşçi arkadaşlarımızın görüşleri doğrultusunda devam edeceğiz.”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*