Home » GÜNDEM » Paris’te 19 Aralık anması

Paris’te 19 Aralık anması

“Cezaevleri sorunu çözülmeden IMF programları hayata geçirilemez” dönemin Başbakanı bu cümleyle özetlemişti 19 Aralık katliamını.

19 Aralık 2000 sabahı devrimci tutsakların kaldığı 20 hapishanede aynı anda başlatılan saldırıda devlet devrimci tutsakların üzerine bomba ve kurşun yağdırdı.
19 Aralık’ta devletin vahşice saldırısı ve katliamının karşısında devrimci tutsaklar onurlu bir direnişile durdular. Adı “Hayata Dönüş Operasyonu” olarak adlandırılan katliamda 28 devrimci tutsak katledildi, onlarcası da yaralandı.

19 Aralık katliamı ve direnişi yıl dönümünde Paris‘te anıldı. Gare de l’Est postanesi önünde toplanana kitle “19 Aralık cezaevi katliamını unutmadık, unutmayacağız” pankartıyla Strasbourg Saint Denis Kemeri‘ne kadar yürüdüler. Yürüyüş kemerin önünde son buldu. Burada ortak basın metni okundu. Metin Türkçe ve Fransızca olarak okundu.

Metnin okunmasının ardından 19 Aralık katliam ve direnişinin tanıkları söz alarak yaşananları anlattılar.

Eylem atılan sloganlarla sona erdi.

Eylemi Devrimci Proletarya, Kızılbayrak, Fransa Özgür Tutsaklar Komitesi, Halkın Günlüğü, Partizan ve Odak ortak organize etti.

Eylemde Türkiye‘de cezaevlerinde bulunan devrimci tutsaklar için kart ve mektup yollama kanpanyasının baslatıldığı duyurularak, herkese kampanyaya katılım çağrısı yapıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*