Home » DÜNYA » Paris’te 1 Mayıs

Paris’te 1 Mayıs

Bu yıl Paris’te  Bastil meydanından Nation’a yüründü. Bu yılki 1 Mayıs yürüyüşüne damgasını hükümetin kemer sıkma politikaları ve ona karşı gelişen tepki vurdu. Polisin açıklamasına göre 5300 kişi, yürüyüş komitesinin açıklaması  ise 20 bin, bize göre ise yaklaşık 15 bin kişi vardı. Dört büyük sendikanın organize etiği yürüyüşün ağırlıklı kitlesini CGT oluşturuyordu. Göçmenlerin katılımıysa sınırlıydı.  Afrikalılar, Brezilya, Venezuela, Ajeryan, Filistinler ve daha göremediğimiz değişik ülkelerden göçmenlerin sınırlı da olsa katılımı vardı. Göçmenler içerisinde en kitlesel katılımı Türkiyeli ve Kürdistanlılar oluşturuyor. Bu yıl, 1 Mayıs Platformu pankartı altında Odak, Alınteri, Kızılbayrak, Partizan ve Halkın Günlüğü birlikte yürüdüler. Atılım, Platformda olmasına rağmen alanda Kürtlerle iç içe olmayı  tercih etti. DHKP-C ve DİDİF(Emep) ise platformun dışında kendi pankartlarıyla alanda yerlerini aldılar.

Biz ise Devrimci Proletarya flamaları, Yaşasın Sosyalist İşçi Demokrasisi, Komünist Dünya İçin Komünist Devrim Örgütü ve Komünist Devrim Örgütü pankartıyla katıldık. Fransızca bildirimizi dağıtmanın yanısıra, birçok Fransızca slogandan oluşan kuşlarımızı da alanda attık. Alanda farklı olarak bu yıl kurduğumuz ekranla Türkiye’deki 1 Mayıs çatışmalarını canlı olarak an an kitleye sunduk, Fransızca çeviriyle birlikte bilgilendirme de yaptık.

Yürüyüş sırasında ise Türkiyeli  örgütlerden sadece Devrimci Proletarya, DHKP-C ve DİDİF yürüyüşe katılarak Fransızlarla yürüdü, diğer örgütler ve PKK yürüyüşe katılmadan alanda dağıldılar. Türkiyeli örgütler, Türkiye’nin aksine, 1 Mayısı, Paris’te halay müziği, davul zurna ve ızgarayla tam olarak piknik havasında geçiriyor, geleneksel kültürün bir şekilde yeniden üreticisi olmanın ötesine geçemiyorlar. Devrimci  Proletarya eyleme ve yürüyüşe 60 kişi ile katıldı.

Fransa genelinde 210 merkezde 1 Mayıs eylemi olmuş, sendikalar toplam katılım sayısını 80 bin olarak açıkladı.

 

IMG_1910

IMG_1904

IMG_1888

IMG_1880

IMG_1879

IMG_1857

IMG_1907

IMG_1871

IMG_1869

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*