Home » DÜNYA » Pakistan’da süresiz genel grev ve meydan işgali

Pakistan’da süresiz genel grev ve meydan işgali

Pakistan Karashi’de 6 Ocak’ta bir grevci işçinin polis tarafından öldürülmesi üzerine, kitlesel protesto gösterileri ve çatışmalar yaşandı.

12 Ocak’ta kamu hizmet işçileri, ücret artışı ve sosyal hak istemlerinin hükümet tarafından reddedilmesi üzerine süresiz genel grev başlattı.

23 Ocak’ta “Pakistan Demokrasi Hareketi” adı altında bir araya gelmiş bulunan 12 muhalefet partisi, başkent İslamabad’ın merkezi meydanında kitlesel kamp kurarak, hükümete istifa etmesi için 30 Ocak’a kadar süre tanıdı.

“Pakistan Demokrasi Hareketi”, 2018’de Ordunun Nawaz Şarif hükümetini “yumuşak bir darbe”yle çekilmeye zorlayıp, şaibeli bir seçimle kendi denetimindeki İmran Han hükümetini yönetime geçirmesine karşı, iki büyük burjuva muhalefet partisinin koalisyonuyla oluşturuldu, çeşitli parti ve hareketlerin de katılmasıyla genişledi.

Pakistan Demokrasi Hareketi’ni oluşturan 12 muhalefet partisi, geçen Kasım-Aralık ayında ülke çapında kitlesel mitingler gerçekleştirmiş, 23 talep içeren bir deklarasyonla, 2021 Ocak ayının son haftasında, ülkenin her bölgesinden başkente konvoylar ve yürüyüşler ile, başkent İslamabad’da nihai büyük eylemini başlatacağını açıklamıştı.

Muhalefet parti ve hareketlerinin ortak deklarasyonu içinde, İmran Han hükümetinin istifası, ordunun politikaya ve seçimlere karışmaktan çekilmesi, demokratik seçimlerle tam sivil bir hükümetin oluşturulması, temel gıda fiyatlarının indirilmesi, buğday ve şeker kıtlığı sorunlarının çözülmesi gibi istemler bulunuyor.

Hindistan’ın hemen ardından Pakistan’da da ekonomik, siyasi, toplumsal kriz ve sarsıntılar büyüyor. Hindistan’da 200 milyon kişilik bir günlük genel grevin ardından köylülerin vites büyüten neoliberal tarım yıkımı saldırısına karşı başlattığı büyük direniş, kısmi ve geçici bir kazanımla sonuçlandı. Faşist Modi iktidarı, saldırıları iptal etmedi ama “askıya aldığı”nı açıklamak zorunda kaldı.

Pakistan’da ise burjuva muhalefet partilerinin deklarasyon ve eylem taleplerinin ne kadar arkasında duracağı kuşkulu olsa da, işçi grev ve eylemleriyle birleşmesi, siyasal rejim krizini derinleştiriyor.

2021 yılının dünya çapında ekonomik, siyasal, toplumsal sarsıntı ve çatışmaların büyüyeceği bir yıl olacağı, daha Ocak ayı bitmeden netleşmiş durumda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*