Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Ostim Galvaniz işçilerinden fiili “8 saat çalışma” direnişi… (güncellendi)

Ostim Galvaniz işçilerinden fiili “8 saat çalışma” direnişi… (güncellendi)

Ostim Taşgök Galvaniz fabrikasında işten atılan Orhan Karakoç’un “Sağlıklı Güvenli Çalışmak İstiyoruz” direnişi sürerken, bir grup işçi de 12 saat çalışma dayatmasına karşı bugün fiilen “8 saat çalışma, 8 saat uyku, 8 saat dinlenme” direnişi başlattı.

8.00-20.00 vardiyasında çalışan iki işçi daha, bugün 8 çalışma saatini doldurduktan sonra, saat 16.00’da kart basarak çalışmayı durdurdu. İşyeri müdürünün müdahalesi üzerine, 8 saatten fazla çalışma dayatmasını kabul etmeyeceklerini ve 8 saatten fazla çalışmama haklarını kullandıklarını söyleyen işçiler, işyerini terkederek direnişçi işçinin yanına gittiler.

İşyerinde ayın 5’inde ödenmesi gereken ücretlerin halen ödenmemiş olması da, işçilerin tepkisini artırıyor.

Ostim İşçi Sağlığı Meclisi’nin Ostim’de iş başı ve işten çıkış saatlerinde bildiri dağıtımları devam ediyor.

Orhan Karakoç’u Ostim işçileri de yalnız bırakmıyor. Çok sayıda işçi direniş yerini ziyaret ediyor, direniş çalışma sorun ve istemlerinin paylaşıldığı bir yere dönüşüyor. Direnişi dağıtılan bildirilerden öğrenen Ostim içinden ve dışından işçiler de, Orhan Karakoç’u telefonla arayarak desteklerini bildiriyor. Bugün Kazan’daki Doruk Galvaniz’den arayan işçiler de dayanışmalarını bildirdiler. Çeşitli sol parti ve kurumlar da, dayanışma ziyaretlerinde bulunuyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*