Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Newroz Eylemleri Bir Bir Yasaklanıyor

Newroz Eylemleri Bir Bir Yasaklanıyor

Kürdistan’da süren kirli savaşın gölgesinde yapılacak bu yılki Newroz eylemleri birçok ilde yasaklanıyor. Yürütülen savaşa ve katlimlara karşı yükselecek bir öfkenin önüne geçmek için devlet Ankara’da patlayan bombayı ve güvenlik gerekçesini öne sürerek Newrozları yasaklıyor.

Ancak kürt halkı bir isyan günü olan Newroz eylemlerini her türlü yasağa rağmen kutlamaya hazırlanıyor. Hakkari genelinde 4 gün boyunca tüm eylemler yasaklanarak Newroz çoşkusu ve isyanı kırılmak isteniyor.

Valilik, il merkezi ve tüm ilçelerdeki Newroz kutlamaları ile her türlü eylem ve etkinliği yasakladığını duyurdu.

Hakkari’nin ardından bir engelleme de Urfa’da yaşandı. Urfa ve ilçelerinde 17-20 Mart tarihleri arasında yapılan Newroz programları valilikçe yasaklandı. Valilik, kentte Newroz etkinliklerinin sadece 21 Mart’ta yapılabileceğini söyledi.

Silvan ilçesinde de aynı gerekçe ile Newroz eylemleri yasaklandı.  Newrozun yasaklı olduğu illere Adana ve Mersin’de eklendi Mersin’de Newroz eylemleri ancak 21 Mart’ta yapıla bilir ve halkın güvenliğini sağlıyamayız bahanesi ile Newroz yasakalndı. Adana’da ise Valilik hiç bir gerekçe göstermeden 20 Mart’ta Uğur Mumcu Meyda’nında yapılacak Newroza izin vermedi.

Kürt halkının öfkesinden ve Newroz günü milyonların sokaklara dökerek ateşleyeceği bir direnişten korkan sermaye devleti bahaneler öne sürerek Newroz eylemlerini yasaklıyarak Newroz günü kürt halkına dönük yapacağı saldırlara kılıf hazırlıyor. Ancak Kürt halkı Newroz günü sokakları tutuşturarak sermaye devletine cevap verecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*