Home » GÜNDEM » Metal direnişi yayılıyor, Türk Metal’den istifalar sürüyor

Metal direnişi yayılıyor, Türk Metal’den istifalar sürüyor

Metal işçilerinin direnişi ve Türk Metal belasından kurtulma çalışmaları yayılarak devam ediyor. İzmir’de bulunan fabrikalarda şimdi çalışmalar hızlanmış durumda. HABAŞ, İDÇ, ÇMS ve Ege Çelik fabrikalarında işçiler bir araya geliyor. Yıllarca işçilerin sırtında bir kambur olan, işçiden çok patronun hakkını savunan Türk Metal’i fabrikalardan  nasıl atarızı tartışıyor işçiler, yol alabilmek için çabalıyorlar.

Patronları ise korku salmış durumda sadece direniş seslerinin yükselmesi bile yetiyor ve bazı fabrikalarda işçilerin hesaplarına paralar yatmaya başlıyor. İşçiler biraraya gelerek topluca PTTlere gidip sendikadan istifa etmeye başladığı bilgileri geliyor.

Direnişin sürdüğü fabrikalar ise işçilerin ve ailelerinin yaşam merkezi olmuş durumda. Ford’da bir işçi çocuğunun doğum günü kutlanıyor. Pastada ise “İyi doğdun”un yanında “Diren Ford” yazıyor. Bu işçilerin kararlılığını anlatan birçok şeyden sadece birisi.

İşçileri yanlız bırakmayan sınıfdaşları, eş, çocuk, akraba, dost, arkadaşları ise “Biz haklıyız, ekmeğimizi büyütme derdindeyiz ve kazanacağız” diyorlar.

Direnişteki Türk Traktör’de ise grevin sonlanmasının ardından patron saldırısı gecikmedi. Koç Holding’e bağlı Türk Traktör’de işçiler 12 gün boyunca grev yapmışlardı. Türk Metal Sendikası’ndan istifa eden işçiler, patronun daha önce yazılı olarak da sözünü verdiği şartları kabul ettiklerini belirterek dün grevi sona erdirmişlerdi.

Ancak grev çadırları sökülür sökülmez gece yarısında işçilere “tazminatsız işten çıkarıldınız” yazan mesajlar gönderilmeye başladı. İşçiler duruma tepkili ve bekleyiş içerisindeler.

Türk Traktör işçileri durumu 15.00’de fabrika önünde biraraya gelerek değerlendirecekler.

kocaeli-ford-otosan-2

türktraktor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*