Home » GENÇLİK » Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri fabrikalara dönüşüyor!
FABRİKA GİBİ OKUL, CİROSU 1 MİLYON OKULDA 42 ÇEŞİT TEMİZLİK ÜRÜNÜ ÜRETİLİYOR

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri fabrikalara dönüşüyor!

Hürriyet gazetesi 2500 öğrencili Aksaray Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi üzerine, “Bu lisenin cirosu 2 milyon lira!” başlığıyla bir haber yayınladı.

Habere göre, bölgedeki organize sanayi bölgesinde bulunan patronların siparişleri doğrultusunda masa, koltuk, sıra, amfi sistemi ve ara girdiler üreten lise atelyeleri, yüzlerce (ancak bir kısmı asgari ücretin 3’te biri kadar ücret alan) öğrenci-işçi üzerinden yılda 2 milyon lira ciro yapıyor. “Adeta fabrika gibi” değil, düpedüz fabrika olarak işletilen Mesleki ve Teknik Lise, 10 yıl içinde cirosunu 10 milyon liraya çıkarmayı hedefliyor.

Mercedes-Benz Kamyon fabrikası da liseye 1 milyon liralık labaratuar yatırımı yaptı. Öğrenciler, Mercedes’te staj adı altında çalıştırılıyorlar ve notlarını da patronlar veriyor. “Ev verimli” öğrenciler staj sistemiyle ayıklanıp mezun olduktan sonra fabrikada işe girebiliyor.

Mesleki ve Teknik Lisenin, OSB ve bölge firmalarına ucuza üretilen mallardan yılda 2 milyon ciro yapması, bundan patronların ne kadar kar artışı kaydettiği üzerine bir fikir verir. Bu “okul” cirosundan, okul ve MEB bürokrasisinin ne kadar yediği üzerine de ayrıca bir fikir verir. Bölgesel, mesleki ve teknik liselerinin, toplamda kapitalistlere ne kadar artıdeğer ve kar ürettiği düşünülebilir.

Mesleki ve teknik lise fabrikaları, bununla da kalmıyor, öğrenciler ayrıca staj vd adı altında bölge fabrikalarında birkaç yıl boyunca cep harçlığına çalıştırılıyor. Büyük bölge tekelleri ve OSB patronları bu gibi liselere ufak tefek yatırımlar yapıp, karşılığında “en başarılı” işçi öğrencileri aralarında paylaşıyorlar ve bu lise fabrikalarından ucuz girdi alarak, karlarını artıyorlar.

Aksaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, neoliberal eğitim sisteminin, tekelci kapitalizmle daha dolaysız kaynaşmasının, ve dolaysız bir azami sömürü aracı gelmesinin yalnızca bir örneği.

Bu Lisenin cirosu 2 milyon lira! (Hürriyet, 21 Mart 2017)

Ereğlikapı Mahallesi’nde bulunan, 8 bölümün yer aldığı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 2 bin 500 öğrenci eğitim görüyor.

Kamu ve özel sektörün talep ettiği masa, koltuk, sıra, amfi sistemi gibi donatım işlerini yapan lise, aynı zamanda özel makinelerle Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaların talepleri doğrultusunda, stat koltuklarında kullanılan dengeleme demirlerini ve yedek parçaları üretiyor.

Mercedes’in, 2015 yılında 1 milyon liralık yatırımla laboratuvar kurduğu lisede, imzalanan protokol kapsamında motorlu araçlar ve elektrik elektronik bölümünde başarılı olan 11. sınıf öğrencileri Mercedes-Benz Kamyon Fabrikasında iş sahibi olabiliyor.

Adeta bir fabrika gibi çalışan lise, 10 yıl içinde iş hacmini büyüterek yıllık cirosunu 10 milyon liraya çıkarmayı hedefliyor.

Okul müdürü Deniz Han, yaptığı açıklamada, metal, mobilya ve makine bölümünde üretim yaptıklarını söyledi.
Başta üniversite olmak üzere, birçok kurum ve kuruluştan sipariş aldıklarını belirten Han, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm donatım malzemelerinin üretimi okulumuzda yapılıyor. Masa, sandalye, koltuk malzemeleri, üniversiteyle okullardaki amfi sıra sistemi ve klasik sıraları yapıyoruz. Siparişleri okulumuzda hazırlayıp, öğrenci ve öğretmenlerimizle kurulumunu yapıyoruz.” diye konuştu.

Motorlu araçlar bölümünün okulun en önemli bölümlerinden biri olduğuna işaret eden Han, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yaptığımız iş birliği protokolü kapsamında Mercedes-Benz firması okulumuza bir laboratuvar açtı. Mesleki eğitimle ilgili her türlü donatım malzemesinin bulunduğu laboratuvarda, bir tane de hibe edilmiş axor araç bulunuyor. Burası yaklaşık 1 milyon liraya yapıldı. Atölyede öğrencilerimiz kaliteli şartlarda eğitim alıyor. Öğrencilerimizin bir kısmı Mercedes fabrikasında mesleki eğitim dersleri görüyor. 11. sınıftan sonra da başarılı olmaları halinde fabrikada iş sahibi olabiliyorlar.”

“ÖĞRENCİLERİMİZ AYLIK ASGARİ ÜCRETİN ÜÇTE BİRİ KADAR KAZANIYOR”
Han, geçen yıl makine ve ekipmanları yenilenen okulun adeta bir fabrika gibi çalıştığını vurguladı. Öğrencilerin yaptıkları iş karşılığında gelir elde etme imkanı bulduklarını anlatan Han, şöyle konuştu:

“Metal ve mobilya bölümündeki öğrenci ve öğretmenlerimiz döner sermayeden faydalanıyor. Döner sermayede çalışan öğrencilerimiz aylık asgari ücretin üçte biri kadar kazanıyor. 2014’ten önce üretim ve kar marjımız düşüktü. 2014 eylül ayından sonra her yıl ciromuzu artırdık. 2014 yılında 500 bin lira ciro elde eden okumuz, 2016’da 2 milyon lira ciroya ulaştı. Hedefimiz, bu rakamı her yıl kademeli olarak artırarak 5-10 milyon lira seviyelerine yükseltmek.”

FABRİKADA PRATİK YAPMALARI SAĞLANIYOR

Motorlu taşıtlar teknolojisi öğretmeni Emre Mutlu da laboratuvarda öğrencilerin mesleki olarak kendilerini geliştirmeleri için her türlü donanımın bulunduğunu söyledi. Sınıf ortamında teorik eğitimler verirken, laboratuvarda öğrencilere pratik yapma imkanı sağladıklarını anlatan Mutlu, “Mercedes ile yaptığımız protokol gereğince öğrencilerimize fabrikada uygulama yaptırarak, iyi bir servis elemanı olmaları için katkıda bulunuyoruz. Mercedes’in kurduğu atölyede eğitimlerimize devam ediyoruz. Burada bize verilen kamyonla öğrencilerimize eğitimleri uygulamalı olarak veriyoruz.” dedi.

Öğrencilerden Gamze Kaya da iyi bir servis elemanı olmak için kendilerini geliştirdiklerini belirterek, “Laboratuvarda gelecekte işimize katkı sağlayacak teorik bilgileri öğreniyoruz. Alanımızda en iyi şekilde kendimizi geliştirip Mercedes fabrikasında iyi bir servis elemanı olmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*