Home » GÜNDEM » Mersin ve Tarsus’ta Uğur Kurt eylemleri

Mersin ve Tarsus’ta Uğur Kurt eylemleri

Uğur Kurt’un polis tarafından katledilmesi ve Okmeydanı’nda süren devlet terörüne karşı Mersin ve Tarsus’ta da sokağa çıkıldı.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu ve Alevi örgütlerince yapılan çağrı üzerine saat 17:00′da Mersin Cemevi önünde buluşuldu. Yaklaşık bin kişi Cemevi önünden Forum AVM’ye kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Soma’nın ve Gezi şehitlerinin de unutulmadığı yürüyüş boyunca sık sık; “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Anaların Öfkesi Katilleri Boğacak”, “Bedel Ödedik Bedel Ödeteceğiz”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” , “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca megafonla zorunlu din dersleri, diyanetin kaldırılması vb. sloganlar attırılmaya çalışılsa da bu kitlede karşılık bulmadı.

Forum AVM önüne gelindiğinde 500′e yakın bir kitle de burada bekliyordu. Birleşmenin ardından sloganlar daha güçlü atılmaya başlandı. Alevi örgütleri, Mersin Barosu, CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı ve KESK Şubeler Platformu adına birer konuşma yapıldı. Basın açıklamaları sonrasında on dakika oturma eylemi yapılacağı ve AKP Yenişehir İlçe Başkanlığı’na bir yürüyüş yapılacağı duyuruldu. Ancak oturma eyleminin bitiminde Alevi örgütleri tarafından yürüyüşün iptal edildiği ve Cemevine dönüleceği açıklaması yapıldı. Alanda bulunan kitlenin buna büyük tepki duymasının ardından Alevi Gençlik Dernekleri tarafından; “Sorumluluğu üstümüze alıyoruz ve yürüyüşü yapacağız” açıklaması yapıldı. Alandaki diğer gençlik örgütlerinin ısrarı ile de 18:30′da yürüyüşe geçildi. Böylece ilk barikat aşılmış oldu. Alandaki insanların büyük bir çoğunluğu dağılmayarak yürüyüşe geçti.

Bine yakın insanın katıldığı yürüyüş GMK Bulvarı boyunca sürdü. Yürüyüş boyunca yine yaşanan katliamlardan hesap sormaya dönük sloganlar sıklıkla atırılırken, “Devrim ve Sosyalizm” sloganları da atıldı. Topçular köprüsüne gelindiğinde polisin herzaman yaptığı gibi ses bombaları ile karşılaşıldı. Ancak bu kez kitle dağılmayarak AKP önünde kurulan polis barikatına kadar yürüdü. Çoğunluğu KESK yöneticisi olan bir grupla polis arasında yapılan görüşmeler sonrasında polis barikatı AKP binasının önüne çekildi. Sonrasında burada bir basın açıklaması daha yapıldı.

Açıklama sonrasında “dağılıyoruz” çağrısı yapan kurum temsilcilerinin bu çağrısı tepki ile karşılandı. Dağılanların dışında çoğunluğu liseli, 200′ü aşkın gencin barikat önünde bekleyişi bir süre devam etti. Barikat önünde “Uzlaşmaya Değil Hesap Sormaya Geldik”, “Polis Defol Bu Sokaklar Bizim” sloganları atıldı. Bir süre sonra taş, sapan ve havai fişeklerle polis barikatı taciz edildi. Çöp konteynerleri yola çekilerek barikat kuruldu. Bunun üzerine polis gaz bombası ve plastik mermi ile saldırdı. GMK boyunca süren kovalamaca sonrasında kitle dağıldı.

Tarsus Emek ve Demokrasi: Katiller hesap verecek

Tarsus Emek ve Demokrasi güçleri Okmeydanı’nda  polis kurşunuyla katledilen Uğur Kurt için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Tarsus Halk Eğitim Merkezi önünde toplanan yaklaşık 200 kişi ‘’Katil Devlet Hesap Verecek’’, “Uğur’un katili AKP’nin polisi’’ şeklinde sloganlar attı.

Halk Eğitim Merkezi önünde başlayan yürüyüş Yarenlik Alanı boyunca sürdü. Yarenlik Alanı saat kulesi önünde emek ve demokrasi güçleri adına basın açıklamasını gerçekleştiren Hasan Güvendir ;  “Artık yeter! AKP adeta halkına savaş açmış bir iktidar haline gelmiştir. Her gün yeni bir ölüm yeni bir zulüm haberi almaktan bıktık” dedi.

Başbakan’ın “destan yazdınız” dediği polislerin her gün yaralanma ve ölümlere neden olduğunu söyleyen Hasan Güvendir; “Yeni bir ölüm, yeni bir zulüm haberi daha duymak istemiyoruz. Demokratik haklarını talep eden, kullanan insanlara saldırmaktan derhal vazgeçilmelidir. Bugün Okmeydanı’nda halka ateş açan, Uğur Kurt’un hayatına kasteden polisler derhal tespit edilerek cezalandırılmalıdır.” dedi.

Basın açıklaması sonrasında eylem sonlandırıldı.

cemeviyuruyus

tarsus

forumonu

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*