Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Mersin Limanı’nda Yine İşçi Kıyımı

Mersin Limanı’nda Yine İşçi Kıyımı

Mersin Liman İşletmeleri(MIP)’nin alt taşeron olarak UĞUR-SAN’ı devre dışı bırakarak işi AHTAPOT adlı şirkete vermesi üzerine, UĞUR-SAN’a bağlı çalışan 274 işçi işsiz kaldı. 29 Ağustos’da liman giriş kartları iptal edilen işçiler 5 Eylül günü itibariyle Mersin limanı A giriş kapısı önünde bekleyişlerini sürdürüyorlar.

Ana işveren MIP’nin sözleşme süresi dolmadan UĞUR-SAN ile süren iş ilişkilerine son vermesinin bedelini Mersin Liman işçileri ödüyor. Yeni taşeronun iş başı yapması ile UĞUR-SAN işçilerinin limana girişleri engellenirken, 274 işçi yeni taşeron şirkette geçmiş kazanılmış haklarından feragat etme koşuluyla çalışmaya zorlanıyor. Liman A giriş kapısı önünde bekleyişlerini sürdüren işçiler ise adı ne olursa olsun hiçbir taşeron şirket çatısı altında çalışmak istemediklerini ve MIP’nin ana bünyesinde çalışmak istediklerini ifade ediyorlar. Bu nedenle 5 Eylül’de başlayan bekleyiş devam ediyor.

MIP ile UĞUR-SAN arasındaki anlaşmazlık nedeniyle başlayan yargı süreci de devam ediyor. İşçilerin de merakla beklediği karar 10 Eylül günü netleşecek. İşçiler bu tarih itibari ile bir yol haritası belirlemeyi planlıyor. İşçiler Liman-İş sendikasıyla yaşanan sorunlardan da bahsederek sendikal bürokrasinin mücadelenin önünde oluşturduğu iç engele işaret ediyorlar. İşten atılan işçilerden biri ”Sendika bir taşerondan diğer taşerona yönlendiriyor bizi. Sendika sessiz kalsa daha güçlü olacağız” diyerek tepkisini dile getiriyor. Diğer bir işçi ”Sendika işçinin evi olmaktan çıkmış.Bizim değil patronun tarafında bir sendika var.” diyor.

DSC_1017

İşçiler hukuksal konuların netliğe kavuşmasından sonra daha net adımlar atacaklarını, haklarını kazanana kadar mücadele edeceklerini söylerken, işe alınana kadar limanın önünden ayrılmayacaklarını sıklıkla dile getiriyorlar.

DSC_1020

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*