Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Limak ve iş cinayetleri protesto edildi

Limak ve iş cinayetleri protesto edildi

Siirt’in Botan Çayı üzerinde kurulu bulunan Limak Holding’e ait barajın kapaklarının açılmasıyla 6 kişinin hayatını kaybetmesi ve 3. Köprü inşaatında yaşanan iş cinayeti Taksim’deki eylemle protesto edildi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Ekoloji Meclisi, İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması’nın örgütlediği eylem Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirildi. “Alkumru: Cinayet mahalli. Limak: Seri katil” şiarlı pankartların açıldığı eylemde, yaşana katliamları teşhir eden dövizler taşındı.

Bir saatlik oturma eyleminin ardından basın açıklamasını Ekoloji Meclisi’nden Fatoş Osmanağaoğlu okudu. Farklı senaryolarla baraj, HES ya da maden için ülke topraklarının 49 yıllığına yandaş şirketlere kiralandığını ifade eden Osmanağaoğlu, “Bugün Siirt’te yaşanan faciadan Limak kadar devlet de sorumludur. AKP iktidarı ülkenin her yerinde nehirleri, dereleri, havzalarını ve oradaki yaşamı yok etmek pahasına sermayeye devretmektedir” dedi.

Facianın yaşandığı gün Limak tarafından yapılan açıklamayı hatırlatan Osmanağaoğlu, “Alkumru Barajı’nın açıldığı Eylül 2011’den bu yana 20 kişi ölmüştür. Ve buna rağmen Limak hiçbir önlem almamıştır; dolayısıyla bu kasıtlı bir cinayettir” ifadelerini kulandı. Osmanağaoğlu, yargıtayda olan davanın bilirkişi raporunda belirtilen önlemlerin hiçbirinin alınmadığına dikkat çekerek, baraj kapaklarının teker teker açılması gerekirken, üçünün birden aynı anda açıldığını ve şirketin iddia ettiğinin aksine sirenlerin devreye sokulmadığını söyledi.

Daha sonra dün yaşanan iş cinayetlerinden bahseden Osmanağaoğlu, şunları ifade etti: “Dün, sadece bir gün içinde dört iş cinayeti işlenmiştir. İş cinayetleri ile de sürekli gündemimizi işgal eden 3. Köprü inşaatında, Ordu’da HES inşaatında, Bursa’da yol inşaatında ve Bartın’da işçileri taşıyan serviste dört vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.”

Eylem basın açıklamasının ardından sona erdirildi.

Kızıl Bayrak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*