Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Kürkçüler Cezaevi: “Ya intihar edersin ya da işkence oyunu oynarız!”

Kürkçüler Cezaevi: “Ya intihar edersin ya da işkence oyunu oynarız!”

Adana Kürkçüler Cezaevinde siyasi tutsakların yanı sıra adli tutsaklara da sistematik işkenceler devam ediyor.

Adana Kürkçüler Cezaevinde adli tutsaklara gardiyanlar ve cezaevi müdürü tarafından işkenceler son zamanda giderek artıyor. Ancak aileler cezaevi tarafından baskı altına alındığı ve korkutulduğu için bu işkenceler pek kamuoyuna yansımıyor.

Ta ki 19 Mayıs’ta iki kardeşin ailesi tarafından Adana İHD’ye başvurana kadar. Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevinde yatan Yusuf Çakar ve Tarık Çakar’ın kızkardeşleri İHD Adana Şubesi ‘ne başvuru yaparak kardeşlerinin işkenceye maruz kaldıklarını bildirdiler. Yüksel Çakar ve Aysel Daş kardeşleri Tarık Çakar ve Yusuf Çakar ile birlikte aynı koğuşta kalan Yavuz Yüce’nin Adana Kürkçüler cezaevi gardiyanları tarafından sistametik işkenceye maruz kaldıklarını bildirerek, kardeşleri Tarık Çakar için cezaevi idaresi tarafından intihara itilmek istendiği bilgisini verdiler.

Tarık Çakar 7 yıldır, Yunus Çakar ise 6 yıldır cezaevinde yatıyor. Kızkardeşi Aysel Daş kardeşleri ile ilgi şu bilgileri verdi:

“Bu gün küçük kardeşim Yusuf Çakar telefon açarak “Bizi kurtarın. Abimin ölmesini mi bekliyorunuz” diyerek abisi Tarık Çakar ‘ın 7 saat boyunca askıya alarak işkence gördüğünü, gardiyanlar ve cezaevi müdürü tarafından yapılan işkencede “Ya intihar edersin ya da bu işkencelere devam ederiz” dediklerini aktardı, bir an önce sevkimizi buradan aldırmalarını istedi. Biz telefonla konuşurken gardiyanlar tarafından tehdit edildiğini anlatmak istedi ama telefon kapandı.”

Yüksel Çakar da şu ifadelerde bulundu: “Kardeşlerimizin her ziyaretlerine gittiğimizde boğazlı kazakla çıkıyorlar. Gardiyanların “Hadi gelin oyun oynayalım” dediklerini anlatan kardeşlerim bu oyunun bir işkence oyunu olduğu anlattıyorlar. Eğer bu gün kardeşiniz intihar etti haberi gelirse sorumluları Kürkçüler gardiyanları ve cezaevi müdürüdür. Zaten bir kaç işkenceye müdür bizzat kendisi de girmiş. Aynı koğuşta kalan Yavuz Yüce kör olmasına rağmen işkenceye maruz kalıyor. Yarın savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Kardeşlerim siyasi tutsaklara yakınlık gösteriyorlar, yiyeceklerini paylaşıyorlardı. Uygulanan işkence bu yüzden olabilir. Bu gün kardeşim Yusuf Çakar telefonda “Bizi kurtarın, abimi öldürecekler” diye feryat ediyordu. Biz dayamadık İHD ‘ye gelerek yardım istedik.”

İHD Adana Şube sekreteri Osman Kara “Adli tutukluların aileleri tarafından işkence ve baskı yapıldığı yönde şikayetler geliyordu ama aileler korkularından suç duyurusunda bulunmuyorlardı. Bu konuda bir rapor hazırlıyoruz. Gerekirse bir heyetle cezaevine gideceğiz. Bu gün ilk müdahale olarak cezaevi aranmış konu aktarılmıştır.” dedi.

5 comments

  1. evet bende bu şekilde iddaları adana kürkçüler ceza evi için çok duydum.ama unutmayalım ki ateş olmayan yerden duman tütmezmiş…ben bu olayların orada olduğuna çok inanıyorum.görüşe bile gidildiğinde dışarıda aileler sorun çıkarsa cezayı tutuklu olanlar alıyo..hangi devirde yaşıyoz ya allahım kimseyi oraya düşürmesin,aileler içerdekiler ceza alacak,işkence görecek diyerek şikayet etmeye bile korkuyolar,hem kimi kime şikayet edeceksin ki??? allah kimseyi o dar kapıya düşürmesin,umarım ilğililer artık bu olaya bir el atarlar…orada yatanlarda bir eş,bir baba,bir kardeş,onların çektikleri onlara yeter…

  2. tüm tutsaklara ve yakınlarına sabırlar dilliyorum umarım devran döner

  3. muhterem incebıyık

    kürkçüler cezaevinin oldugunu ancak orda olanlar ve oraya gidip gelenler bilir.ben bir kader mahkumunun kardeşiyim benim kardeşimde olup bitenleri söylemiyor ama tek diyecegim ölümünüze mal olacagınıbilseniz dahi hakkınızın peşine düşün.ama şunu hiç unutmasınlar ki devran dönecek er yada geç

  4. evet artık birilerinin görmesi duyması gerek nerde adelet orda yatanların hepsi suçlu değil .orda kader mahkumu arkadaş kurbanı birkereden birşey olmaz diyip tuza düşen kardeşlerimiz çok. dışarda aç susuz çocuklarının ailesinin yaşadıkları sıkıntıları görün artık.türkiyede görmezden gelinen ama bana göre düzenleme getirilmesi gereken en önemli konulardan biri mahkumlarımız huzurlu dayaksız bir gün geçirsinler. orda yatanlar ıslah olmak için yatıyor ama şiddet uyguladığınız insan çıktığından canavara dönüşür gördüğünü uygular.bunun önüne nasıl geçeceksiniz elbette resmi kuruluşlarında kendine göre yapması gereken bazı prosödürler var bunu kabul ediyorum ama dayak olayını kabul etmiyorum.bakım evlerinde çıkan dayak olayı mesala yaşlılara atılan dayaklar türkiye ayağa kalktı neden şimdi düzenlemeler getirildi cezaevleri neden afişe edemiyorlar şiddetse aynısı neden gören yok ama cezaevi intiharları haber yapılır ama nedeni asla arştırılmaz

  5. benimde orada eşim yatıyor ilk tutuklandığında eşimi çok kötü gördüm ve sözün bittiği yer dedim hiç birinde insaf yok dayakla ne adam olur ya soruyorum insafa ğelin birgün orada tutuklu olan sizden biride olabilir allahım bizlerin yardımcısıda ya sizzlerrrrrrrr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*