Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Kobanê’nin doğusunda çete saldırısı püskürtüldü

Kobanê’nin doğusunda çete saldırısı püskürtüldü

KOBANÊ – ANF

Kobanê’nin doğusundaki köylere saldırı girişiminde bulunan DAIŞ çeteleri YPG/YPJ güçleri tarafından püskürtüldü.

Bu sabah saat 07.00 sularında DAIŞ çetelerinin Kobanê’nin doğusundaki Şigrak ve Heşê arasındaki bölgeye saldırı girişiminde bulundu.

Kanton merkezinin 25 kilometre doğusunda yer alan bölgeye yönelik saldırı girişimi, YPG/YPJ güçlerinin sert karşılık vermesiyle boşa çıkarıldı. Girişimden sonuç alamayan çeteler alandan kaçmak zorunda kaldı.

Kaçan çetelerin yakalanması için alanda faaliyet başlatan YPG savaşçıları, çetelerin yola döşedikleri bir mayını da etkisiz hale getirdi.

175 bin Kobanêli kendi topraklarına geri döndü

DAIŞ çetelerinin 15 Eylül 2014 saldırıları sonucunda göç etmek durumunda kalan Kobanêlilerin kendi topraklarına geri dönüşü devam ediyor. 9 ay içinde 175 bin kişi yurduna geri döndü.

Tarihi direnişle özgürlük umudunu koruyan ve dünyaya ilham veren Kobanê’de çete saldırıları öncesi şehirden giden halkın geri dönüşü sürüyor.

Büyük oranda Kürtlerin yaşadığı ve Suriye’deki iç savaş öncesinde 250 bin nüfuslu olan Kobanê, Suriye’de derinleşen iç savaşla birlikte Halep, Şam, Humus, Deraa, Dêr a Zor ve İdlib ile Raka’dan aldığı göçlerle 450 binin üzerine çıktı.

DAIŞ çetelerinin 15 Eylül 2014 tarihinde tüm gücü ve ağır silahlarıyla başlattığı saldırılar ardından artan katliam tehlikesine karşı bölge halkı evini, toprağını terk edip Bakûrê Kurdistan’a göç etmek zorunda kaldı.

134 günlük tarihi direniş ardından 26 Ocak 2015’te kanton merkezinin YPG/YPG güçleri tarafından tümden çetelerden temizlenip Kobanê’nin özgürleştirilmesi ardından göç eden halk gruplar halinde evine, yurduna geri dönmeye başladı. Her gün daha fazla insanın geri dönüşüne engel olmak amacıyla Türk devletinin çıkardığı engeller ve çetelerle birlikte planladığı katliam saldırısı da Kobanê halkının topraklarını dönüşüne engel olamadı.

Kobanê Toplumsal İşler Konseyi verilerine göre, 9 ay içinde geri dönen Kobanilê sayısı 175 bine ulaştı. Geri dönenler mayınlardan temizlenen alanlarda normal yaşamını sürdürmeye başladı.

Halkın geri dönüşü halen devam ederken Mürşitpınar sınır kapısından haftada iki gün (Pazartesi ve Perşembe) izin verilen geçişlerde haftada ortalama 3500 kişi Kobanê’ye geri dönüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*