Home » GÜNÜN İÇİNDEN » KESK dört koldan Ankara’ya yürüyor

KESK dört koldan Ankara’ya yürüyor

KESK, Çalışma Bakanlığı ile Memur-Sen arasında “tekli satış sözleşmesi”ne dönüşen toplu iş sözleşmesi ile ilgili eylem programını açıkladı. Dört koldan Ankara’ya gelecek KESK’liler 20 Ağustos’ta bakanlık önünde basın açıklaması, Güvenpark’ta ise forum gerçekleştirecek

2014-2015 Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen’in kapalı kapılar ardında anlaşması üzerine KESK daha önceden duyurduğu eylem planını devreye soktu. KESK Yürütme Kurulu ve bağlı sendikaların MYK üyelerinden oluşacak temsilciler, 16 Ağustos’ta Türkiye’nin dört bir yanından kollar oluşturarak Ankara’ya gelecek. Yürüyüş kollarına Haziran Direnişi’nde, Lice’de, Roboski’de ve Hopa’da katledilenlerin adları verilecek. 20 Ağustos’ta ise Ankara’da eylem eylemler gerçekleştirilecek.

‘Görüşmeye çağrıldığımızda imzalar atılmıştı’

KESK, değerlendirmelerini ve eylem programını Mülkiyeliler Birliği’nde bir basın toplantısı düzenleyerek paylaştı. KESK Genel Başkanı Lami Özgen, görüşme takviminde görüşme kararı olmamasına karşın 7 Ağustos’ta “yeni bir durum var” diyerek çağrıldıklarını, toplantı öncesinde Memur-Sen ve bakanlık arasında imzaların dahi atıldığını aktardı.

Yasada üç konfederasyonun toplu iş sözleşmesine katılacağı belirtilmesine karşın sürecin Memur-Sen ile resmi ve gayriresmi görüşmeler ile sonlandırıldığını ifade eden Özgen, kamu emekçilerinin bu zam oranına mahkum edildiğini kaydetti. Özgen, anlaşmanın toplu iş sözleşmelerini “tekli satış sözleşmesi”ne dönüştüğünü de sözlerine ekledi.

Kültür Sanat-Sen yetkili ama görüşmeden habersiz

Basın toplantısında KESK’e bağlı Kültür Sanat-Sen’in kültür ve sanat hizmet kolunda yetkili olmasına karşın mutabakat imzasından haberi olmadığı da dile getirildi. Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, görüşmelerin ilk günü oluşturulan komisyonların dikkate alınmadığını söylediği konuşmasında süreci “Hükümetin yazıp yönettiği, Memur-Sen’in başrolünü oynadığı trajikomik bir oyun” olarak niteledi.

Dört koldan Ankara’ya

Basın toplantısında son olarak KESK’in eylem programı açıklandı. Programa göre KESK Yürütme Kurulu ve bağlı sendikaların MYK üyeleri, 16 Ağustos’tan itibaren dört koldan Ankara’ya hareket edecek.

20 Ağustos’ta Ankara’da buluşulmasının ardından ilk olarak saat 12.30′da AŞTİ’den Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yürünecek. 13.00′daki basın açıklamasının ardından 14.00′a kadar oturma eylemi yapılacak. Saat 19.00′da ise Güvenpark’ta forum yapılacak ve eylem sonlandırılacak.

Yürüyüş kolları ve tarihleri ise şöyle:

Mehmet Ayvalıtaş-Ali İsmail Korkmaz Yürüyüş Kolu:

16 Ağustos – Edirne, Tekirdağ, İstanbul*, 17 Ağustos – Gebze, Kocaeli*, 18 Ağustos – Yalova, Bursa*, 19 Ağustos – Eskişehir*

Ethem Sarısülük-Medeni Yıldırım Yürüyüş Kolu:

16 Ağustos – Manisa, İzmir*, 17 Ağustos – Aydın, Denizli*, 18 Ağustos – Uşak*, 19 Ağustos – Afyon, Konya*

Bedran-Orhan Encü-Abdullah Cömert Yürüyüş Kolu:

16 Ağustos – Roboski, Şırnak, Mardin, Diyarbakır*, 17 Ağustos – Urfa, Antep*, 18 Ağustos – Hatay, Adana*, 19 Ağustos – Mersin*

Metin Lokumcu Yürüyüş Kolu:

16 Ağustos – Hopa, Rize, Trabzon*, 17 Ağustos – Giresun, Ordu*, 18 Ağustos – Samsun*, 19 Ağustos – Amasya, Çorum*

* Konaklama ve forum yapılacak kentler

sendika.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*