Home » BASINDAN » Kazakistan’da grev ve öfke

Kazakistan’da grev ve öfke

Kazakistan’ın batısındaki petrol ve enerji tesislerinde çalışan işçilerin grev ve protesto eylemleri kitleselleşerek devam ediyor.

Mayıs ayı ortasında ücret artışı ve bağımsız sendikal örgütlenme talepleriyle başlayan grev, petrol alanında faaliyet göstermek üzere Çin ve İtalyan sermayesiyle ortak olarak kurulan enerji şirketlerinde patlak verdi.

Başlangıçta Kazakistan medyasının ve Nur Sultan Nazarbayev yönetiminin görmezden geldiği grev, destek eylemleri, açlık grevleri, yer yer çatışmalar ve kurulan barikatlarla büyüyen bir protesto dalgasına dönüştü. Grev ve protestoların yayılması ve uluslararası alanda da yankı üretmesi üzerine, Kazakistan’daki enerji şirketleri ve Nazarbayev yönetimi de işçiler üzerindeki baskıları giderek daha da artırıyor.

Şirketler grevci işçileri işten atma yoluna giderlerken, iktidar da eylemci işçileri tutuklayarak protestoları engellemeye çalışmakta. Özellikle işçilerin avukatı Natali Sokolova’nın (Çinli patronların talebi üzerine) “sınıf mücadelesine tahrik” suçlamasıyla tutuklanarak hapsedilmesi eylemin daha da siyasallaşmasına yol açtı.

Eylemci işçiler Sokolova’nın ve tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını ana talepleri arasında koymuş durumdalar. Ayrıca sefalet ücretleri ve yüksek enflasyonla yaşayan bölge halkının da “hırsız” olarak nitelendikleri yabancı ortaklı enerji şirketlerine karşı protesto gösterileri yaptığı (en son olarak Kokshetau’da) yer yer “şiddetli çatışmalar”ın meydana geldiği belirtiliyor.

Kazakistan enerji kaynakları bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri. 90’lı yıllardan itibaren yürürlüğe sokulan ekonomide “liberalizasyon” politikalarıyla ülkenin enerji kaynakları hızla çokuluslu şirketlere açılmaya başlandı. 2007 sonrasında küresel mali krizin vurduğu Kazakistan’da ülkeye önemli ölçüde kredi veren Çin’in Kazak ekonomisindeki ağırlığı ise giderek artıyor. Kazakistan’ın en büyük madencilik şirketiyle ortak uranyum üretimi yapmak üzere müzakereler yapan Çinli şirketler, Kazakistan’ın petrol ve gaz endüstrisine de yoğun yatırımlar yapmaktalar.

(Basından- Kutlu Tunca – sol küre)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*