Home » GÜNDEM » Kapitalizm: Çocuk işçilere işkence

Kapitalizm: Çocuk işçilere işkence

İşçileri tokatlayan, döven, işyerinden ölen işçinin cesedini yol kenarına atan, işçileri öldüren patronlara, çocuk işçilere işkence eden patron da eklendi.

Konya’da oto yedek parçacıda çalışan 15 yaşındaki çırak, patronu tarafından askıya alınıp işkence edildi. 20 gün önce çırak olarak işe başlayan çocuk işçi, patronu tarafından vida alması için malzeme dükkanına gönderildi. Alacağı vidanın numarısını unuttuğu gerekçesiyle patronu tarafından palangayla tavana asılıp pantolonu indirilen çocuk işçi, 15 dakika sonra askı kırılmasın diye indirildi.

15 yaşındaki çırak işçinin aynı işyerinde çalışan 17 yaşındaki abisi de, bir malzemeyi hatalı büktüğü gerekçesiyle, aynı patrondan tekme tokat dayak yedi. Çocuk işçiler, askı işkencesinin cep telefonuna çekilen görüntüleri ve hastaneden aldıkları raporla suç duyurusunda bulundular.

Çocuk işçi kendilerine yapılan işkenceleri şöyle anlattı:

”Vidayı almak için malzemeciye gidiyordum. Yolda vidanın numarasını unutup, abimi aradım. O da M.C.’ye sorup, bana döndü. Vidayı alıp iş yerine geldim. M.C., ‘Vidanın numarasını nasıl unutursun’ deyip, önce kulağını çekti, sonra beni vinçle tavana astı. 15 dakika boyunca acı içerisinde asılı kaldım. Bir süre sonra caraskal kırılır diye beni aşağıya indirdiler. Acı içerisinde eve gittim. Daha önce de iş yerinde makineyi temizlerken üzerime kimyasal su sıkmışlardı. Ertesi gün her yerim kabarık olmuştu. O anları düşündükçe sinirlenip, utanıyorum. Ağabeyime de tekme ve tokatla saldırıp, gözünü morarttılar.”

Gözaltına alınarak mahkemeye çıkartılan işkenceci patron ve ortağı, tutuklanmadı, serbest bırakıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*