Home » GÜNDEM » Kadın katliamlarının sorumlusu tecavüzcüleri terfi ettirenlerdir

Kadın katliamlarının sorumlusu tecavüzcüleri terfi ettirenlerdir

Cinsel işkence ve katliam sanığı Musa Çitil’in, beraat ettirilip ardından terfilendirilerek Diyarbakır’a atanmasına tepki gösteren Yenişehir Kadın Meclisi, “Bu nedenle katillere ve tecavüzcülere karşı mücadelemizi her defasında ortaya koyacak ve devam ettireceğiz” dedi.

Diyarbakır’da Yenişehir Kadın Meclisi öncülüğünde belediye hizmet binası önünde bir araya gelen kadınlar, tecavüz ve katliam sanığı Musa Çitil’in terfi ettirilerek Diyarbakır’a atanmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, kadın sivil toplum örgütleri temsilcileri ile belediye meclis üyeleri ve belediye çalışanları katıldı. Basın metnini okuyan Yenişehir Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Gülistan Koyuncu, Mardin’in Derik ilçesinde 1993-1994 yılları arasında İlçe Jandarma Komutanı olduğu dönemde 13 köylünün öldürülmesi ve iki ayrı tecavüzden yargılandığı davalardan önce beraat ettirilen, ardından Yüksek Askeri Şura Toplantısı’nın (YAŞ) sonucu tümgeneralliğe terfi ettirilen Musa Çitil’in Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığına atandığını hatırlattı.

Musa Çitil’in iki Kürt kadına cinsel işkencenin sanığı olduğuna dikkat çeken Gülistan, “1993 yılında Mardin’in Derik ilçesi Taşıt Köyünde gözaltına alınan Şükran Aydın gözaltı süresi içinde dönemin Derik jandarma komutanı Musa Çitil ‘in kendisine tecavüz ettiğini ifade ederek suç duyurusunda bulunmuş ancak savcılık takipsizlik kararı vermiştir. İç hukuk yollarının tükenmesi üzerine Aydın, Avrupa İnsan Hakları mahkemesine (AİHM) başvurmuş ve yargılama sonunda Türkiye tazminat ödemeye mahkûm edilmiştir. 1994 yılında ise yine bir gözaltı sürecinde Ş.E ye işkence ve tecavüzden 405 asker sanığın yargılandığı davada Musa Çitil in ismi de yer almaktadır. Ş.E nin tecavüze uğradığına dair doktor raporunun mevcut olması ve Musa Çitil hakkında aynı suçlamayla açılan başka bir davanın delil olarak sunulduğu dava; 2 003 yılında Mardin Ağır Ceza Mahkemesin de açılmış ve 23 Şubat 2005 yılında güvenlik gerekçesi ile Çorum a nakledilmiştir. Davanın sonunda tüm sanıklar beraat edilmiştir” diye konuştu.

“Yine yargılandığı 13 köylünün öldürülmesi davasından güçlü delillere rağmen Musa Çitil beraat etmiştir” diyen Gülistan şunları dile getirdi: “Bizler biliyoruz ki son yıllarda yüzde bin dört yüz artan kadın cinayetlerinin temel sorumlusu taciz ve tecavüzcüleri aklayarak rütbe yükselten anlayışın ta kendisidir. Barış içinde yaşama hakkını her fırsata dile getirdiğimiz, kadın tecavüz ve cinayetlerine tahammülsüzlüğümüzü haykırdığımız bu süreçte; coğrafyamızda her suçu hak ve haklı gören bu anlayış taşıyıcılarının ne amaçla burada bulunduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle katillere ve tecavüzcülere karşı mücadelemizi her defasında ortaya koyacak ve devam ettireceğiz.”

Konuşmanın ardından eylem alkış ve zılgıtlarla son buldu.

(ny-kt/fk) AMED -JINHA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*