Home » GÜNDEM » Kadıköy’de eylem: Kürtaj haktır Uludere katliam!

Kadıköy’de eylem: Kürtaj haktır Uludere katliam!

2 bin civarında kadın, “Kürtaj hakkımızı tartıştırmıyoruz Bedenimiz bizimdir” ve “Kürtaj haktır Uludere katliam” temel slogan ve pankartları ile Kadıköy’de toplandı. HDK Kadın Meclisi, Sosyalist Kadın Meclisleri, ÖDP, EMEP’li Kadınlar, TKP’li kadınlar, Öğrenci Kadın Kolektifleri, feministler, İmece Kadın Sendikası Girişimi, İlerici Kadınlar, Anarşist Kadınlar, Yeni Demokrat Kadınlar, Demokratik Kadın Hareketi, Halkevleri, Eğitim-Sen’in değişik şubelerinden kadınlar, İHD, AKADER Kadın İnisiyatifi tarafından düzenlenen eylem 13.30′da Altıyol’da toplanılarak başladı. Başlangıçta 500 civarında olan kadın sayısı giderek arttı. Eylemde en yoğun atılan sloganlar “Kürtaj haktır, Uludere katliam”, “Susma haykır, kürtaj haktır”, “Tayyip elini bedenimden çek”, “Yaşasın kadın dayanışması” oldu.

Miting baştan sona coşkulu bir atmosferde seyretti. Saat 14.15 civarında Kadıköy iskelesine ulaşıldı ve program başladı. Yürüyüş sırasında klasik kortej düzeni oluşturulmadı. Çeşitli siyasal parti, örgüt ve çevrelerden kadınlar iç içe yürüdüler. Eyleme az sayıda erkek de katıldı. Sosyalist Feminist Kolektif üyeleri, Altıyol’da eyleme katılmak isteyen bir erkeği sözlü kınamalarla dışarı çıkardılar. Bunun üzerine mitingin feministler ve belirli bir örgütlenme ile sınırlı olmadığı, eyleme erkeklerin katılımını engelleyemeyecekleri, en fazla kendi bulundukları yerde yürümesini istemeyebilecekleri belirtildi.

Eylemin en güçlü atılan sloganı, Erdoğan’ın kadınlara karşı saldırganlığı ile Kürt halkına karşı saldırganlığı iç içe geçiren “Her kürtaj bir Uludere’dir” ifadesine karşı atılan “Kürtaj haktır, Uludere katliam” oldu. Sloganın bu denli sahiplenilmesi, yalnızca aktüel bir durum değildi. Kitlesel mücadelelerin genelleme ve yuvarlamalarla değil bizzat taktik sivriltmelerle güçlenebileceğinin, kitlelerin bilinç ve ruh halinin içerisinden doğan bu duruma asla göz kapatılamayacağının da göstergesiydi.

İskele meydanında başlayan programda yapılan konuşmalarda, Erdoğan ve AKP hükümeti hedef alındı. Konuşmalarda hükümetin kadın ve aile politikaları eleştirilirken, kadınları ölümüne kürtaj yapmaya yöneltecek olan kürtajı fiilen yasaklamaya ve bunu “teşvik etmeye” yönelik yasa hazırlıklarından vazgeçilmesi, parasız doğum kontrol yöntemlerine erişimin güçlendirilmesi talep edildi. Kadın bedeni, emeği ve cinselliği üzerindeki hakların sınırlandırılmasına izin verilmeyeceği belirtildi. Ulusal İstihdam Stratejisi, grev yasakları, 4+4+4 eğitim sistemi de konuşmaların hedefiydi.

Eylemdeki dövizlerde de yaygın olarak taşınan Uludere katliamının hesabının verilmesi Türkçe ve Kürtçe yapılan konuşmaların bir diğer temel teması oldu.

Program Pınar Aydınlar, Feride Çetin, Üniversiteli Kadın Kolektifleri, İmece Kadın Sendikası üyesi Yıldız Ay, HDK Kadın Meclisi’nden Yıldız İmrek, işyerinde tacize uğrayan Ü. S.’nin kürsü konuşmalarının ardından Pınar Aydınlar ve Bandista’nın kadın üyelerinin söylediği parçalarla sona erdi.

Konuşmalarda kapitalizmden söz eden tek kişi Pınar Aydınlar oldu. Ajda Pekkan’ın “Kime ne” parçası kadınları yine coşturdu… Eylemde bir öğrenci dışında hiç türbanlı yoktu. Yaptığımız sohbetlerde kadınlar bundan sadece tepkiyle bahsetmediler. Mitingin sınıfsal bileşimi öğrencilerden, beyaz yaka ağırlıklı emekçi kadınlardan oluşuyordu.

Miting, kısa bir sürede hazırlanmasına rağmen kadınların öfkesinin sokağa taşmasını örgütleme ve bunu taleplerle sürekli kılma bakımından bir adım oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*