Home » ÜRETİYORUM » Hasta tutsaklar için: Hasta tutsaktan şiir kitabı

Hasta tutsaklar için: Hasta tutsaktan şiir kitabı

Müebbet hapis cezası alan ve cezaevinde kan kanserine yakalanan PKK tutsağı Halil Güneş 10 yıllık çalışmasını kitaplaştırdı.

Halil Güneş’in yazdığı yüzlerce şiirin arasından 47 tanesini seçilip, kitaplaştırıldı. Güneş, kitabını devrim yolunda yaşamını kaybeden tüm insanlara ve “eli öpülesi analara” ithaf ediyor. Güneş, 1999 yılında başlayıp, 2009 yılında bitirdiği çalışmalarını, bu sene kitaplaştırdı. Kitabının sonuna bir not düşen Güneş, “Kaç özür var, kaçak gezen…” diye ekliyor.

Kanser hastası Halil Güneş, 1969 yılında Adana’da doğdu. İlk, ortaokul ve liseyi Adana’da, üniversiteyi de Sivas’ta okudu. Üniversite yıllarında Kürt mücadelesi ile tanışan Güneş, 2 Ocak 1993 yılında tutuklandı. Yargılama sonucunca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Güneş, tutuklu olduğu 18 yıl içerisinde Ankara, Adıyaman, Elbistan, Ceyhan, Adana ve Diyarbakır gibi birçok cezaevinde kaldı. En son olarak da şuan Diyarbakır D Tipi Cezaevinde kalıyor. Güneş, 11 yılda yazdığı şiirlerinin bazılarını ‘Caney’ adı altında bir kitapta topladı.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan kanser hastası tutuklu Halil Güneş’in yeni çıkan şiir kitabı, arkadaşları ve tutuklu yakınları tarafından hasta tutuklularla dayanışma amacıyla 5 ayrı yerde açılan stantlarda satışa sunuldu. Parkorman, Sanat Sokağı, Koşuyolu Parkı, Dağkapı Meydanı ve BDP Diyarbakır İl binasının önünde kurulan stantlara, ‘Cezaevindeki kanser hastası arkadaşlarla dayanışma’, ‘Ölüme 1 gün kaldı, 63 tutuklu ölüme gün sayıyor haberiniz var mı?’ yazılı dövizler asıldı. Yoğun ilgi gören stantlarda şuana kadar yüzlerce kitap satıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*