Home » DÜNYA » İsviçre: 24 saat çalışmaya hayır, insanca üret, insanca emeklilik

İsviçre: 24 saat çalışmaya hayır, insanca üret, insanca emeklilik

İsviçre Sendikalar Birliği ve UNIA sendikasının çağrısı üzerine 21 Eylül Cumartesi günü 22 Eylül ‘de referanduma sunulacak çalışma kanununda yapılacak değişiklik için başta iş güvencesi, 24 saat çalışmaya hayır ve dengesiz ücret dağılımına karşı Bern’de merkezi bir miting yapıldı.

Cumartesi günü Devrimci Proletarya okurları ve Türkiye devrimci demokrat kurumlarında destek verdiği mitinge 15 binin üzerinde katılım oldu.

Cumartesi saat 9:30 ‘da UNİA sendikasının çağrısı üzerine St. Gallen Banohf ‘unda bir arya gelindi ve saat 10:00 sendikanın özel tuttuğu trenle Bern‘e hareket edildi. Mitinge katılan sendika üyelerinin çoğunluğunu göçmenlerin oluşturması dikkat çekiciydi. İtalyan, Portekizli, Sırp , Kürt ve Türk işçileri çoğunluktaydı. Tüm kantonlardan katılım sağlanan miting saat 14:oo gibi başladı. Miting önce bir basın açıklaması ile başladı ve ardından Parlamento önüne yürüyüş yapıldı. Yaklaşık bir saat süren yürüyüşten sonra Parlamento önüne gelindi ve Sendikalar Birliği‘nden, UNİA temsilcileri tarafından birer konuşma yapıldı.

İsviçre ‘de bu gün 600 binin üzerinde yoksul yaşıyor, 400 binin üzerin de ise ailelerini ve kendisini geçindiremeyecek ‘çalışan yoksul’ bulunmakta.  Kendileri ve aileleri çalışsalar dahi yetmiyor. Bu gün bir işçi saati 22 Franktan haftada 42 saat çalışma karşılığı 4.000 ‘nin altında ücret almakta. Bu gün İsviçre ‘de artan kiralar ve sağlık sigortalar için tam gün 250 bine yakın çocuk yoksulluk içinde büyüyor. Dünyanın en zengin ülkesinde böylesine bir sosyo-politik skandal!

Küreselleşen ekonomide kurumsal hizmetlerin yoğun olduğu yerler de (Temizlik, çağrı merkezleri BT vb..) belirgin bir düşük ücret bölgesi.

Sendikalar Birliğinin ve UNIA sendikasının talepleri

24 Saat çalışmaya hayır!
Başta ırkçı parti SVP ve devlet çalışma kanunda ve sağlık kanunda değişikliğe gidiyor. 14 Aralık 2012 ‘de meclis de alının kararla çalışma saatlerinde değişiklik karar altına alındı ve bugün referanduma gidiliyor. Başta benzin istasyonları olmak üzere mağazalar ve tüm parakende satış noktaları 24 saat açık olması isteniyor. Bu durumda zaten hem çok düşük ücretle hem de parçalanmış çalışma saatleri ve çağrı üzerine çalışan işçiler için ‘mezarda zaman’ anlamına gelecek. Bugün kapitalist üretim Türkiye ‘de Cumartesi-Pazar tatili kaldırdı ve sosyal güvenlik yasası ile birlikte garanti altına aldı. Yapılmak istenen burada da farklı değil çalışma yasası ile birlikte 24 saat çalışmayı garantilemek. Bizde yasalar nasıl yumuşatılarak geçiriliyorsa burada burjuva demokrasisi altında referandumlarla varoluyor.

1/12 Girişimi
İsviçre ‘de bir yönetici ile bir işçi arasında 12 kat ücret farklılığı var. En yüksek düzeyde çalışan birinin biri 48.000 frank en düşük işçi geliri ise 4.000 Frank. Bu gün tüm pis ve zor işlerde çalıştırılan işçi olmasına rağmen ölmeyecek kadar ancak ücret almakta. Sendikaların isteği adaletsiz ücret dağlımın ortadan kalkması.

Herkes için güçlü ve garantili emeklilik
İsviçre ‘de hayata geçirilmek istenen çalışma kanunda emeklilik primlerinin düşürülmesi ve emeklik yaşının daha da yükseltilmesi hedeflenmekte. Giderek artan emeklilik primleri yanı sıra yaşlı emeklilere daha az ücret ödenmekte. Federal yaşlıların giderek çoğaldığı ve gençlerin çalışma hayatında yer almadığını söyleyerek ilk kez çalışma hayatında böyle bir referandum yapıyor olması ilerde İsviçre ‘nin de küresel krizden nasibini alacağını göstergesi. Diğer tarafta ise sendikaların ve işçilerin göremediği bir tehlike gözükmekte. Sendikalar 24 saat çalışmaya hayır diyor ama 22 Eylül ‘de ciddi bir kanun daha çıkarılması gündemde.

NAIN zu Diesem Epidemien Gesetz: Bir epidemi yasası çıkarılmak istenmekte. Epidemi yasası çıktığında epidemi aşısı yaptırmak zorunlu hale gelecek. Bu gün burjuva diktatörlüğünün hüküm sürdüğü bir ülkede gözlerini kar hırsı büyümüş kapitalistlerin bu aşılarla insanlık adına neler yapabileceğini düşünmek bile korkutucu. İlk bakıldığında sıradan bir aşı olabilir, hiç bir yan etkisi yokmuş gibi durabilir ama bu gün bırakın yabancılar üzerindeki ilaç denemelerini kendi vatandaşlarını bile nasıl kobay olarak kullandıkları görüyoruz. Kapitalizm hiç bir zamanda insanlık adına bir şey yapmamıştır.

Devrimci Proletarya/İsviçre

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*